MİT TIR'ları davasında flaş gelişme

Adana'da durdurulan MİT TIR'larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin açılan davada savcı CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında müebbet, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için ise 15 yıla kadar hapis cezası istedi

11 Ocak 2017, Çarşamba 11:19
A A
Adana’da durdurulan MİT TIR’larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin açılan ve gazeteciler Can Dündar, Erdem Gül ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılandığı davada duruşma savcısı mütalaasını açıkladı.
 

DURUŞMAYA KATILDILAR 


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Enis Berberoğlu ile Erdem Gül gelirken, yurt dışında olan Can Dündar ise duruşmaya katılmadı. Gizlilik kararı alınan davada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan müebbet hapis ve "terör örgütü üyeliği" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsini talep etti. 

Savcı, Can Dündar ve Erdem Gül için ise, “terör örgütü üyeliği” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.
 

BERBEROĞLU VE GÜL'DEN ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA


MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin davada mütalaasını açıklamasının ardından CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül adliye önünde açıklama yaptı.


 

"BİR ÖRGÜTÜN ÜYESİ OLABİLİRİZ BU ÖRGÜT GAZETECİLİK ÖRGÜTÜDÜR"


"Adaletin hızlı olmasını hepimiz isteriz" diyen Erdem Gül, şunları söyledi:

"Geciken adalet, adalet değildir. Fakat biz bu sabah duruşmaya geldiğimizde savcı apar topar, ben hukukçu değilim ama, usulü bir kenara iterek alelacele cezalandırılmamızı talep etti. Cezalandırılmamız istenen iddia bizim bir silahlı örgüte üye olmaksızın bildiğimiz, halen hapiste 140-150 civarında gazeteci arkadaşımız tutuklu, onlar hakkında da talep edilen bir silahlı örgüte üye olmaksızın yardım etme suçlaması. Bunun dosyadaki delili sadece haber. Yani gazetecilik faaliyeti. Evet söylüyorum biz bir örgütün üyesi olabiliriz bu örgüt gazetecilik örgütüdür. Burada net olarak söylüyorum, üyesi olduğumuz örgüt gazetecilik örgütüdür. Bunun dışında hiçbir örgütün üyesi olmaksızın yardım yapmış değiliz. Ama ortada zaten acayip bir durum var gerçek üstü gibi bir ülke burası halen yaşadığımız ülke. Gazeteciler adliyeden ve cezaevlerinden biran önce çıkarılsın. Bu oyun son bulsun. Gerçek üstü oyun ve Türkiye’de. Şairin söylediği gibi Türkiye’de hepimiz ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi."


"55 GÜN İÇİNDE ÜÇ KİŞİLİK MAHKEME HEYETİNİN TAMAMI DEĞİŞTİ"


Enis Berberoğlu ise "Ben siyasete girdiğim andan itibarın kendimi gazeteci sayamam" dedi. Enis Berberoğlu, şöyle konuştu:

"Bu aslında mesleğime ve sizlere saygımdan ötürü. Şimdi Erdem Gül çok hafife aldı. Aslında kıdemli bir sanık pozisyonunda kendisi. Ben bir gözlemci olarak başladığım bu süreçte sanık olarak Erdem Gül’le beraber yargılanıyoruz. Can Dündar’la beraber yargılanıyoruz. İlk duruşmayla ikinci duruşmam arasındaki 55 gün içinde üç kişilik mahkeme heyetinin tamamı değişti, başkan dahil... Başka birşey söylememe gerek var mı bilmiyorum. Dolayısıyla bu sabah geldiğimde savcının mütalaasını okumaya tenezzül dahi etmedim. Çok açık söylüyorum. Çünkü bu mahkeme heyetinden zaten başka birşey beklemenin de bir alemi yoktur. Bir ince detay var. Meclise gönderilen fezlekeyle şu anda benim yargılandığım madde değişti. Zaten yapılmak istenenin bu olduğunun farkında oldum. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhuriyet Halk Partisi olarak, tek adamlık, tek kişilik diktatörlük rejimine karşı duruyoruz. Karşı durmaya da devam ediyoruz. Daha HSYK’nın tamamını atama yetkisini almadan, iki duruşma arasına bir mahkeme heyetinin tamamını değiştirip kendi çağırdığı tanığı dinlemeye gerek duymadan, savunmanın topladığı delilleri dinlemeye tenezzül etmeden müebbetle yargılamak üzere mütalaa yazan hukuk sistemi dünyanın neresinde ne denir? Sizin takdirlerinize bırakıyorum."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.