MİT'ten Savcılığa itiraz

MİT'ten Savcılığa itiraz

MİT: Söz konusu iddialar görev suçu kapsamına girmektedir. Kanuna göre görev suçu ile ilgili konularda Başbakanlık'tan soruşturma için izin alınması gerekmektedir

09 Şubat 2012, Perşembe 15:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in ifadeye çağrılmasının ardından MİT Müsteşarlığı savcılığa yazı gönderdi.

MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrıldığının belirtildiği yazıda, “Söz konusu iddialar görev suçu kapsamına girmektedir. Kanuna göre görev suçu ile ilgili konularda Başbakanlık’tan soruşturma için izin alınması gerekmektedir" denildi.

>> BOZDAĞ: SUÇ YOK, VAZİFE VAR

Soruşturma için Başbakanlık'tan izin alınmadığının belirtildiği yazıda soruşturma ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkisiz olduğu belirtildi. Yazıda, Ankara’da bir soruşturma olduğu ve dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi istenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT’in söz konusu itirazları ve taleplerini incelemeye aldı.

DOSYA CHP’NİN ŞİKAYETİ İLE İLGİLİ

MİT’in Ankara’ya gönderilmesini istediği soruşturmanın Oslo görüşmelerine ilişkin Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nda CHP’nin şikayeti üzerine başlatılan bir soruşturma olduğu öğrenildi.

SEÇEN'DE AÇIKLAMA


Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, savcılığın ifade alma davetine cevap olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığından bir yazı gönderildiğini, bu yazıda görev ve yetki açısından itirazda bulunulduğunu bildirdi.


Selahattin GÜNDAY, İstanbul DHA 

>> MİT HAKKINDA VAHİM İDDİALAR

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! İçişleri'nden yeni genelge: Çalışma saatleri belli oldu