Monet tablosuna 14 milyon TL

Monet tablosuna 14 milyon TL

Bulgaristan'da, Fransız ressam Claude Monet'ye ait olduğu iddia edilen bir tablo, 12 milyon 800 bin levaya (yaklaşık 14 milyon TL) alıcı buldu

11 Aralık 2009, Cuma 14:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Darik Radyosunun haberine göre, empresyonist akımın önde gelen isimlerinden biri olan Monet’nin gençlik döneminde yaptığı ileri sürülen ve "Konakta Gezi" adı verilen yağlı boya tablosu, açık artırmayla satışa çıkarıldı.

Basına kapalı yapılan açık artırmada, Bulgaristan Sosyalist İşçi Partisi’nin (BRSP) lideri Çude Georgiev’in sahibi olduğu tablo, ismi açıklanmayan bir iş adamı tarafından satın alındı.

Georgiev, tabloyu, krediyle aldığı iki traktör karşılığında bir bankaya ipotek ettirdiğini belirterek, "Hem kredi borcumu kapatacağım, hem de yüklü miktarda param olacak. Artık zengin bir insanım" dedi.

TABLOYU GENÇ SOVYET RESSAMLAR YAPTI İDDİASI

Bu arada, Georgiev’in kredi aldığı bankanın uzmanları ile Bulgaristan Ulusal Sanat Galerisi Genel Müdürü Boris Danailov, tablonun sahte olduğunu ileri sürdü. Danaliov, 21x24 santimetre ebadındaki tablonun 1950’li yıllarda eski Sovyetler Birliği’nde genç ressamlar tarafından yapıldığını iddia etti.

Çude Georgiev ise sahte olduğu yolundaki söylentilerin tablonun değerini düşürmek amacını taşıdığını söyledi. Tablonun yüksek satış fiyatı ve sahtecilik iddiaları üzerine soruşturma açıldığı bildirildi.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'deki gümrüklerde değeri 2 milyar liradan fazla kaçak eşya yakalandı