Moon Jae-in, Kim Jong-un’u elinden tutarak Güney Kore’ye adım attırdı

4 milyon kişinin öldüğü 65 yıllık savaş, işte atılan bu adımlarla bitti

28 Nisan 2018, Cumartesi 07:23
A A

RESMEN SAVAŞ VARDI


Kore yarımadası’nda 1950’de iç savaş patlak vermiş, 3 yıl kanlı çatışmalar yaşanmıştı. ateşkes yapılmış, ancak barış anlaşması imzalanmamıştı. Kuzey ve Güney Kore 65 yıldır resmi olarak savaş halindeydi. Düne kadar da birbirlerini nükleer füze ile ateş topuna çevirmekle tehdit ediyorlardı.


AMERİKA ARKASINDAYDI


Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-un, neredeyse üç ayda bir amerika Başkanı Trump destekli Güney Kore’ye gözdağı için nükleer füze denemesi yapıyordu. Güney Kore lideri Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri, sınırda buluşup “artık savaş bitti” mesajı verdi.YILIN ESPRİSİ


Kim, Moon’a “Füze denemelerimiz yüzünden çok erken kalkıyormuşsun. artık uykunu bölmeyeceğiz” diye espri yaptı.'YA BEN SANA FÜZE ATAR MIYIM HİÇ DELİ


'Güney Kore’yi sürekli tehdit eden Kim için yapılan esprili “ya ben sana hiç füze atar mıyım deli?” mesajı internette paylaşım rekoru kırdı.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.