Mor Yayla’ya ziyaretçi yasağı

Trabzon’un Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan, ’Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği korunan, ince, uzun yapraklı ’mavi yıldız’ çiçeğinin yetiştiği ve yörede ’mor yayla’ olarak da bilinen Kadıralak Yaylası’nda, bu yıl corona virüs tedbirleri kapsamında girişlere yasak getirildi.

20 Nisan 2020, Pazartesi 15:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tonya ilçesine 9 kilometre uzaklıktaki 1300 metre rakımlı Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte ’mavi yıldız’ çiçeklerinin açmasıyla mor örtüyle kaplanıyor. 


Her yıl nisan ayında açan ve ’Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği korunan, ince uzun yapraklı ’mavi yıldız’ çiçeklerinin yetiştiği yayla, bu yıl da mora büründü. İlkbaharın gelmesiyle yeşilin farklı tonlarının ortaya çıktığı ve ’mavi yıldız’ çiçeklerinin açtığı yaylaya, bu yıl corona virüs tedbirleri kapsamında ziyaretçi yasağı getirildi.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla ziyaretçilerin girişine kapatılan yaylada, oluşturulan kontrol noktalarında, polis ve bekçi ekipleri denetimlerde bulunuyor. Ekipler, bölgede yaşayanların yanı sıra tarım ve hayvancılıkla uğraşanların dışında yaylaya, ziyaretçi girişlerine izin vermiyor. Yayla sakinlerinin ise oluşturulan polis noktalarında ekiplerin kontrollerinin ardından girişlerine izin veriliyor.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Kadıralak Yaylası'nın bu yıl tedbirler kapsamında ziyarete kapatıldığını belirterek, "Tonya’mız doğal güzellikleri ile ön plana çıkmış bir yerdir. Kadıralak Yaylamız 15 Nisan ile 1 Mayıs arasında burada popülasyonu görülen mavi yıldız çiçekleri itibariyle dünyanın meşhur yerlerinden bir tanesidir."

"Her yıl olduğu gibi, bu yıl da belli ki misafirlerimizin bu çiçekleri görüp Tonya’mızı ziyaret etme istekleri vardır. Ancak halkımızın sağlığı daha önemlidir. Özellikle sosyal mesafe kuralına uyulması çok zorunlu olmadıkça bazı zevklerden ve sokak hayatından vazgeçilmesi yönünde alınan tedbirler kapsamında, Kadıralak Yaylası'nın bu seneki ziyaretlerinin ertelenmesi yönünde bir karar alındı. "

"Bu beladan kurtulduktan sonra misafirlerimizi daha güzel bir şekilde ağırlamayı düşünüyoruz" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul’u bıraktılar, Kapadokya’da çiftliğe yerleştiler