Morales'ten ABD'ye suçlama

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ABD istihbarat servisini, ülkedeki en üst düzey yetkililerin elektronik posta adreslerine ulaşmakla suçladı

14 Temmuz 2013, Pazar 10:50
A A
Morales'ten ABD'ye suçlama

Morales, Andes kasabasında halka yaptığı konuşmada, "Amerikalı casusların Bolivya’daki üst düzey yetkililerin elektronik posta adreslerine sahip olduğunu" ifade etti. Bolivya Devlet Başkanı Morales bu bilgiyi, Uruguay’da cuma günü sona eren Güney Amerika Ortak Pazarı (Mercosur) zirvesinde "dost devlet başkanlarından" edindiğini belirtti.

DOĞAL KAYNAKLARIMIZI ELE GEÇİRMEK İÇİN HAKİMİYET İSTİYORLAR

Konuşmasında ABD’ye yüklenen Morales, "Karıştırmak, müdahale etmek, hakimiyet kurmak için casusluk yapıyorlar. Doğal kaynaklarımızı ele geçirmek için hakimiyet kurmak istiyorlar" dedi. Bolivya, ABD’nin küresel çaptaki casusluk faaliyetlerini ifşa eden eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) sistem analisti Edward Snowden’a sığınma teklifi veren ülkeler arasında yer alıyor. Bazı Avrupa ülkeleri, Snowden’ı beraberinde taşıdığı şüphesiyle Morales’in uçağına hava sahalarını kapatmış ve uçak Viyana’ya yönlendirilmişti. Olaydan sonra Morales ABD yönetimini, uçağının hava sahalarını kullanmasına izin vermemeleri için Avrupa ülkelerine baskı yapmakla suçlamıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.