Mozaikleri üzerine basarak tanıttılar

Mozaikleri üzerine basarak tanıttılar

Gaziantep'teki Zeugma Antik Kenti'nde 3 yeni mozaik bulundu. Gün yüzüne çıkarılan mozaikler kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Tanıtımın mozaiklerin üstüne basılarak yapılması ise tartışma yarattı

03 Kasım 2014, Pazartesi 11:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Asırlar öncesinden bugüne kalan 3 yeni mozaik Zeugma Antik Kenti'ndeki kazılarda gün yüzüne çıktı. Zeugma Antik Kenti, Roma İmparatorluğu'nun doğu sınırlarındaki en önemli merkezlerinden biri. Bölgede kazılar 2005 yılında başlamıştı. Kazı çalışmalarına ayrılan yıllık bütçe her sene değişti. 9 yılda yaklaşık 7 milyon lira harcandı. Ve aynı zaman içinde antik kentte önemli bulgular elde edildi . En tazesi "muzalar evi"ndeki kazı çalışmalarında bulunanlar.

2007'de bulunan "muzalar evi"nde kazılara verilen ara 2012 yılında son buldu. Ve sonunda 3 eşsiz mozaiğe ulaşıldı.

Üzerine basarak tanıttılar


Zeugma Antik Kenti kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in de katıldığı toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış görkay tarafından tanıtıldı. Ancak, tanıtım sırasında dikkat çekici bir ayrıntı vardı. Tarihi mozaikler tanıtılırken üstlerine basılması tartışmalara neden oldu.

CNNTURK

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ağrı’da maske takmak zorunlu oldu