MP3'lerin sesi kısılacak

MP3 çalarda müzik dinleme sıklığı ve ses yüksekliği konusunda cihazlara uyarı yazısı konması istendi

30 Eylül 2009, Çarşamba 17:05
A A

AB, Avrupa'da 10 milyon insanı sağırlık riski altında bıraktığı gerekçesiyle MP3 müzik çalarların sigara paketlerinde olduğu gibi sağlık uyarısıyla satılmasını istedi.

Tüketicinin sağlığından sorumlu AB Komisyonu üyesi Meglena Kuneva, söz konusu müzik çalarların üzerinde, insanların ne kadar yüksek sesle ve ne kadar süreyle müzik dinleyebileceği konusunda bilgi bulunması gerektiğini söyledi.

AB'nin geçen yıl yaptığı bir araştırmada, taşınabilir müzik çalarlarda günde bir saatten fazla yüksek sesle müzik dinleyen 10 milyona yakın Avrupalı'nın sağırlık riski altında bulunduğu belirlendi.

Bunun üzerine üreticilerden "riski sınırlayacak" öneriler isteyen AB Komisyonu, ses düzeyinin sınırlandırılması ve sağlık uyarılarına yer verilmesi seçenekleri üzerinde duruyor.

Üreticileri bir araya getiren Digital Europe platformu ise yasal zemini aşan her türlü baskıya direneceğini bildirerek, yüksek sesle müzik dinleyip dinlememenin insanların tercihine bırakılmasını istedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.