Muğla'da 500 yıllık gelenek, rengarenk giysilerle yaşatılıyor

Muğla Milas Çomakdağ köyünde kadınlar, günlük hayatta rengarenk giyim kuşamlarıyla 500 yıllık geleneklerini yaşatıyor

02 Mayıs 2017, Salı 14:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çomakdağ’da kadınlar ile kız çocuklarının rengarenk ipekten giysileri, altın takıları ve başlarına taktıkları çiçekler, köyü ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Köyde yapılan geleneksel düğünler de büyük ilgi görüyor. 4-5 gün süren düğünleri izlemek için çok sayıda yabancı turist, köyü ziyaret ediyor.

Birçok ilden de bölgeye kalabalık gruplar halinde foto safari düzenleniyor.

Etkinliklerde Çomakdağ sakinleri, yöresel mimariyi yansıtan evlerinde rengarenk kıyafetleriyle, safariye katılan fotoğraf sanatçılarına poz veriyor.

Çomakdağ Köyü Kültür, Turizm ve Araştırma Derneği Başkanı Hasan Yıldırım, Yörük olan atalarının Çomakdağ’a yaklaşık 500 yıl önce yerleştiğini söyledi. Örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı olduklarını vurgulayarak, "Bunlardan şimdiye kadar taviz vermedik, vermemek için de dernek kurduk. Derneğimizin amacı kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak

Kıyafetlerde canlı renkler çok tercih ediliyor. Kadınların başlarına taktıkları çiçekler dahi canlıdır, yapma çiçek hiçbir zaman takmazlar. Mevsime göre çiçekleri takarlar. Bu çiçekleri takma amacı, daha iyi görünmek, daha güzel kokmak. Çiçekler onlara canlılık, şevk, heyecan veriyor. Çiçeği sabahtan akşama kadar takarlar.

Önceki yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünce pilot köy seçilen Çomakdağ’da ’Geleneksel Giysili Bebek Projesi’ ile kadınlarımız, geleneklerimizi bez bebeklere taşıdı. Bu bebekler de çok ilgi gördü. Bebekler yurt içi ve dışında çok sayıda fuarlarda tanıtıldı. Köyümüze gelen yerli ve yabancı turistler, bez bebeklerimize ilgi gösteriyor ve satın alıyor. Bez bebekler, köyde yaşayan kadınlarımızın da gelir kaynağı oldu.

Çomakdağ’ın yöresel kıyafetleri ve bez bebekleri ünlü. Ziyaretçiler en çok bunları merak ediyor. Bez bebeklerin önce ayakkabısını, elbisesini dikeriz, başını yaparız. Bir bebek yapmak 1-2 saatimizi alır. Yaptıktan sonra pazara götürüyoruz. Genellikle 15 liradan satıyoruz" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saklı cennet Şenpazar doğa içinde izolasyon imkanı sunuyor