Muğla'da 'Güneş Köpekleri' oluştu

Muğla'da 'Güneş Köpekleri' oluştu

Muğla'da bugün saat 11.30'da gökyüzüne bakıldığında Güneş'in etrafında gökkuşağını andıran bir halka oluştu. Vatandaşlar ilginç doğa olayı karşısında hayranlıklarını gizleyemedi

19 Mayıs 2014, Pazartesi 17:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda oluşan ve ’Güneş Köpekleri’ olarak adlandırılan halkaların, suyun atmosferin üstünde donması sonucu kristalleşerek ortaya çıktığı biliniyor.

BAZI VATANDAŞLAR KORKTU


Muğla’da gökyüzüne bakıldığında oluşan ilginç manzara bazı vatandaşları korkuturken, bazıları da görsel bir şölen yaratan bu doğa olayını izledi.

Güneş'in dik geldiği saat 11.30’da görünen halkalara ’Güneş Köpekleri’ adı veriliyor. 2011 yılında İsveç’in Stockholm kentinde, geçen yıl yine mayıs ayında ise Van’da görülen bu halkalar, suyun atmosferin dışında donarak kristalleşmesi sonucu yansımasıyla ortaya çıkıyor.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer14290","14290","201401","14290-95600.jpg","1", "0","Moskova'da 3 Güneş birden doğdu");

Bu göz alıcı günbatımına benzer manzara, güneşe milyonlarca buz kristali ardından bakılmasıyla meydana geliyor. Su atmosferde donduğu zaman, ’elmas tozu’ adı verilen buz kristallerinin milyonlarcası oluşuyor.

Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi'nde