Muhalifler Trablus'a yaklaştı

Muhalifler Trablus'a yaklaştı

Libya'daki çatışmalarda muhalifler atağa geçti. İki kasabayı ele geçiren muhalifler başkent Trablus'a biraz daha yaklaştı

07 Temmuz 2011, Perşembe 19:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Libya'da Kaddafi yönetimine karşı savaşan muhalifler bir ay sonra ilk defa ilerleme sağladı. Muhalifler saatler süren çatışmaların ardından, Gualiş ve Kikla kasabalarını Kaddafi'ye bağlı güçlerden aldı. Çatışmalar sonunda Kaddafi'ye bağlı bazı askerler de muhalifler tarafından yakalandı.

Çatışmalarda 4 muhalifin öldüğü, 17'sinin de yaralandığı belirtiliyor. Muhaliflerin ayrıca liman kenti Misrata civarında da bazı ilerlemeler sağladıkları haber veriliyor.

Libya'da haftalardır kilitlenen çatışmalarda muhaliflerin bu ilerleyişi önemli olarak niteleniyor. Zira muhalifler Kaddafi'nin kalesi başkent Trablus'a 100 kilometre kadar yaklaştılar.

Muhaliflerin şimdi de Trablus'a giden ana yolu kontrol eden Garyan kasabasını ele geçirmeyi amaçlıyor.

‘AĞUSTOS ÖNCESİ ANLAŞMAYA VARILIR’

Bu arada Kaddafi yönetiminden muhaliflerle yürütülen görüşmelerin Ağustos öncesi bir sonuca ulaşabileceği açıklaması geldi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Kaim, Ramazan ayı başlamadan önce bir çözümün ortaya çıkabileceğini belirtti.

Şubat ayından bu yana devam eden çatışmalarda muhalifler ülkenin doğusunu kontrol ederken, Kaddafi güçleri batı'nın önemli bir bölümünü denetim altında tutuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa'da koronavirüs bilançosu ağırlaşıyor: 24 saatte 385 kişi hayatını kaybetti