Muhammed Ali ölümünün 4. yıl dönümünde de unutulmadı

Tüm zamanların en iyi boksörü ve en büyük sporcuları arasında olan Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 tarihinde Parkinson hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmişti. Efsane boksör ölümünün 4. yıl dönümünde de unutulmadı.

03 Haziran 2020, Çarşamba 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD'de yine, yeni, yeniden ırkçılık tartışmalarının yaşandığı bu günlerde, hayatını ırkçılıkla mücadeleye adamış olan Muhammed Ali'nin de 4. ölüm yıl dönümü.

Tüm dünyada sevenleri tarafından anılan Muhammed Ali, 2016 yılında 74 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

Kariyerinde 3 dünya şampiyonluğu bulunan efsane boksör, tüm zamanların en iyisi olarak gösteriliyor. Sporculuğunun yanında kişiliğiyle de iz bırakan ve unutulmaz bir şahsiyet olan Muhammed Ali, hayatını ırkçılıkla mücadeleye adamış bir özgürlük savaşçısıydı.

1966 yılında dönemin ABD hükümeti tarafından Vietnam'a gönderilmek istenen askerlerden biri olan Muhammed Ali, "Vietnamlılar bana kötülük yapmadı, neden onlarla savaşayım?" diyerek bu emre karşı gelmiş ve pasaportu, sporcu lisansı ve tüm unvanlarını kaybetmişti.

1971 yılında Yüksek Mahkeme tarafından temyiz davası görülen Muhammed Ali, davayı kazanarak her şeyini geri almıştı.

1971 yılında 'Asrın Maçı' olarak bilinen Joe Frazier-Muhammed Ali maçının galibi Muhammed Ali olmuş ve kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğunu elde etti.

1974 yılında kariyerinde daha önce hiç yenilmeyen George Foreman'ı yenerek 2. kez dünya şampiyonu oldu.

1978 yılında ise Kongo'nun başkenti Kinşasa'da Leon Spinks'i yenerek 3. kez dünya şampiyonu unvanını kazandı.

Muhammed Ali'nin tarihe geçen bazı sözleri

Muhammed Ali'nin tarihe geçen bazı sözleri

"Ben Amerika’yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, öz güvenli, kendinden emin. Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. Alışın bana."
"Tek yapabileceğim doğruluk ve dürüstlük için dövüşmek. Hiç kimseyi kurtaramam. Süpermen bir bilim kurgu karakteri, ama ben gerçeğim."
"Birçok siyah insanın başı dertte. Ama onlar özgür olmadıkça ben de özgür olamam."

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Floyd Mayweather, George Floyd'un cenaze masraflarını karşılayacak