Muhterem Nur ve Müslüm Gürses nasıl tanıştı? Büyük aşkın hikayesi

Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur, bu sabah hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir tedavi gören Muhterem Nur’un hayatını kaybetmesiyle, Muhterem Nur’un hayatı merak edilir hale geldi. İşte Muhterem Nur ve Müslüm Gürses'in hayat hikayesi ve Muhterem Nur'un Müslüm Gürses’le yaşadığı o büyük aşkın öyküsü.

20 Mart 2020, Cuma 10:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Muhterem Nur sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Bir süredir böbrek yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle tedavi görüyordu.

Müslüm Gürses’in vefat etmesinin ardından hayat arkadaşı Muhterem Nur zor günler geçirdi.

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur nasıl tanıştı?

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur nasıl tanıştı?

Müslüm Gürses, ünlü olmadan önce oyuncu olan Muhterem Nur’a aşıktı. İkisi de birbirlerine duydukları hayranlıktan habersizdi. Henüz tanışmasalar da Müslüm Gürses onu filmlerinden seviyor, takip ediyordu. 

'Onu görmek rüya gibi bir şeydi'

'Onu görmek rüya gibi bir şeydi'

Muhterem Nur, Müslüm Gürses’le tanışma hikayesini şöyle anlatmıştı:

Adana'da filmlerini hiç kaçırmazdım. Platonik olarak seviyordum. Onu görmek rüya gibi bir şeydi o zamanlar. Kendisini hiç tanımıyordum. 'Ben İnsan Değil Miyim' diye bir şarkısı vardı, dinleyip dinleyip ağlıyordum ama sahibini bilmiyordum. Sadece güzel bir şarkı diye dinliyordum.

Aşk ikisine de çok iyi geldi

Aşk ikisine de çok iyi geldi

Muhterem Nur çok fazla yeteneği olmamasına rağmen geçinebilmek için şarkıcılık ve dansözlüğe de adım atmıştı. Müslüm Gürses ise kariyerinin en canlı dönemindeydi. Gençti ve karşısında büyük bir hayran kitlesi vardı. Muhterem Nur'un kariyer hayatındaki düşüş onu istemediği işleri yapmaya itiyordu ve bu nedenle mutsuzdu. Ancak bu aşk ikisine de çok iyi gelmişti. İkisi de ailelerini erken yaşta kaybetmişlerdi.

Yıl 1982...

Yıl 1982...

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur’un yolu 1982'de kesişti. İkisi de Malatya'daki bir gazinoda sahne alacaktı. Aslında bu teklifi Gürses kabul etmeyecekti ama Muhterem Nur ismini görünce kabul etti.

Muhterem Nur kendisinin Gürses'ten önce sahne olacağını öğrenince çok bozuldu. Ona inat repertuarından bir şarkı söyledi. Bunun üzerine sahnede münakaşa ettiler ve Gürses, Muhterem Nur'a tokat attı.

Muhterem Nur, "Bana ne olacak bir tokat atmış, iki tokat atmış… Hiç önemi bile yok. Ben 5 dakika sonra ‘Müslümcüğüm ben sana bir çay yapayım mı?’ dediğimde ‘Hadi hayatım yap içelim’ diyordu" diye yakın zamanda açıklama yapmıştı.

Bu yaşananlar üzerine ertesi gün Malatya'dan ayrılmaya karar veren Nur, otelde Gürses'in odasının önünden geçerken onu yatağın üzerinde bağlama çalarken gördü. Yanına gitti. Gürses, Nur'dan attığı tokat için özür diledi ve o an arkadaşlıkları başladı.

Müslüm Gürse ve Muhterem Nur nasıl evlendi?

Müslüm Gürse ve Muhterem Nur nasıl evlendi?

Sırf otellerde aynı odada kalmakta sıkıntı yaşadıkları için evlendiler. Evlilik teklifini ise Muhterem Nur yaptı. Dedikodulara son vermek için sade bir nikah yapıp evliliklerini ilan ettiler. Muhterem Nur şöyle anlatıyor: "Otele gidiyorduk bizi aynı odada bırakmıyorlardı, ayrı odalarda kalıyorduk. Halbuki gönül bir olduktan sonra, ne bu ya!"

Müslüm Gürses ise Nur'a olan aşkını şöyle ifade etmişti:

Teslimiyetçi olmak kötü mü? Sevdiğine teslim oluyorsun sonunda. Bu alçaltıcı bir şey olmasa gerek.

Muhterem Nur ve Müslüm Gürses arasında kaç yaş farkı var?

Muhterem Nur ve Müslüm Gürses arasında kaç yaş farkı var?

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur'un aralarındaki 21 yaş farkı vardı. Tanıştıklarında Muhterem Hanım 41 yaşındaydı.


Muhterem Nur kimdir?

Muhterem Nur kimdir?

Muhterem Nur, 31 Aralık 1932 tarihinde dünyaya geldi. Asıl adı Olga. Annesini ve babasını hiç bilmedi. Daha sonra 'teyze' dediği bir kadın tarafından büyütüldü.

Ailesi 1942'de, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbul'a kaçırıldı. Eyüp'e yerleştiler. Teyzesi ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfusa Muhterem Kısa adı ile kaydedildi.

İlkokulu Eyüp'te bitirdi, 14 yaşında yine Eyüp'te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı. Bir subayla evlendi ve bir oğlu oldu. 1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utku'ydu.

İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başladı. İkinci filmi ise Osman Seden'in yönettiği "Kanun Namına"ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utku'ydu. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı.

Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film oldu. 1958 yapımı "Üç Arkadaş", Muhterem Nur'u yıldız sınıfına taşıdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç dev oyuncuyla başrolü paylaştı.

Muhterem Nur sevgisi, 1960'larda, belki ancak sonraki "Türkân Şoray sevgisi" ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaştı. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türk sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüç'tü. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmişti: “Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhterem'in gördüğü sevgiyi göremedi."

Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yaptı ve 1963 yılında ayrıldı. 1986 yılında Müslüm Gürses ile evlendi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gigi Hadid bir yıl önce bugün podyumda hayatının en büyük sırrını sakladı