Muhteşem anlar: Erciyes'in eteklerinde yayılan mandaların gün sonu banyosu

Kayseri'de Karpuzsekisi, Dokuzpınar ve Hürmetçi mahallelerinin başlıca geçim kaynağı olan mandaların, toplu halde Hürmetçi Sazlığı'nda yayıldıktan sonra dönüş yolundaki sulak alanda yaptıkları banyo izleyenleri büyülüyor.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 12:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kayseri'de Hürmetçi Sazlığı'nda yayılan ve sayıları 5 bini bulan mandaların, günün sonunda ferahlamak için girdikleri sudaki görüntüleri görsel şölen sunuyor. Erciyes Dağı'nın eteklerindeki Karpuzsekisi, Hürmetçi ve Dokuzpınar mahallelerinde yaşayan vatandaşların başlıca geçim kaynakları arasında manda yetiştiriciliği yer alıyor.Dokuzpınar Mahallesi'nde yıllardır geçimini manda ürünlerinden sağlayan köylülerin hayvanları, yılın 9 Sabah 6'da köyün meydanında toplanan mandalar, çoban Murat Baykara tarafından "kara sazlık" adı verilen alana götürülüyor.Güneş batmadan önce Dokuzpınar Mahallesi'ne dönmek için yola çıkan manda sürüsü, köydeki sulak alanda gün sonu banyosuna giriyor. ayı sazlıkta yayılıyor, 3 ay ise ahırda besleniyor.


Sulak alanda yüzen mandalar, günün yorgunluğunu burada atıyor, temizleniyor. Dokuzpınar'a ait yaklaşık 700 mandanın su içindeki görüntüsü izleyenleri büyülüyor.


Sürünün kaldırdığı tozun içindeki mandaların, güneşin batışında oluşturduğu görsel şöleni izlemek için özellikle fotoğraf tutkunları mahalleyi mesken tutuyor.

Fotoğraf: Sercan Küçükşahin /AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kızıl geyiklerin 7’si şimdilik kurtuldu