Muhteşem Yüzyıl'da 'Kardeş katli'

Muhteşem Yüzyıl'ın dün geceki bölümüne Şehzade Selim'in Şehzade Beyazıd ve oğullarını boğdurduğu sahne damgasını vurdu

04 Haziran 2014, Çarşamba 23:41
A A

Dün gece yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin 138. bölüm, yine heyecan doluydu. Ekrana gelen son bölümde Şehzade Selim, Şehzade Beyazıd’ı ve oğullarına diz çöktürdü ve hepsini boğdurdu. İşte ekrana kilitleyen o sahneler..

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer18239","18239","201406","18239-146879.jpg","1", "0","Muhteşem Yüzyıl'da kardeş katli");

 

GERÇEKTE ŞEHZADE BEYAZID NASIL ÖLDÜ?

Şehzade Beyazıd ve Şehzade Selim’in savaşından sonra Beyazıt, İran Şahı Tahmasb’a sığındı. Beyazıd’a Kazvin şehrinde bir saray tahsis etti. İstanbul ile Kazvin arasında elçi trafiği başladı. Hem Şehzade Selim hem de Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Beyazıd’ın kendilerine teslim edilmesini istemişti. Şah Tahmasb bu istekleri bir pazarlık malzemesi haline getirdi. Bayezid o günlerde babasına şiir şeklinde mektuplar yazıyor ve af diliyordu.

SAKALINI TIRAŞ ETTİRİP ELÇİLERE SORDURDU

Kanuni de “Tövbe ettiğin takdirde affedebilirim” diye karşılık verdi. Şehzade Beyazıd’ın yanında 3 bin asker vardı. Bunlardan bazıları Şah Tahmasb’ı devirip İran’a hükümdar olma planları yaptı. Bunu duyan Şah, Beyazıd’ın askerlerini kılıçtan geçirdi. Şehzadeyi ve oğullarını zindana attı. 25 Eylül 1561 tarihinde Şah Tasmasb, 1.2 milyon altın ve Kars kalesi karşılığında Şehzade Bayezıt’ı teslim etmeyi kabul etti. Beyazıd’ın sakalını ve bıyığını tıraş ettirdikten sonra yanına getirtti. Osmanlı elçilerine “Beyazıd Han bu mudur?” diye sorup ‘evet’ cevabını alınca teslim etti.

400 BİN ALTIN GÖNDERDİ

Şehzade Selim’in bir adamı, Şehzade Beyazıd’ı hemen orada boğdu. Ardından da İranlı beylerin konaklarında kalan Şehzade Beyazıd’ın 4 çocuğu da idam edildi. Hatta Şehzade Beyazıd’ın İran’a giderken çok küçük olduğu Amasya’da bıraktığı çocuğu annesinin kucağından alınıp boğduruldu. Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Beyazıd’ın canlı teslim edilmesini şart koşmuştu. İdama izin verdiği için Kars Kalesi’ni İran’a vermekten vazgeçti ve sadece 400 bin altın gönderdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.