Mülteci kızla oynayan polisin ülkesi, mültecilere destek için sokakta!

Geçtiğimiz günlerde, Suriyeli küçük bir mülteci kızla yolda oyun oynayıp onu eğlendiren polis memurunun ülkesi Danimarka'da binlerce kişi, mültecilere destek olmak ve onlara 'Hoşgeldiniz' demek için sokaklara döküldü

13 Eylül 2015, Pazar 15:49
A A
Mülteci kızla oynayan polisin ülkesi, mültecilere destek için sokakta!

Danimarka'da yaklaşık 30 bin kişi, mültecilere destek için bir araya geldi. Benzeri destek gösterileri, ülkenin diğer büyük şehirleri Aalborg, Aarhus, Odense ve Padborg şehirlerinde de gerçekleştirildi. Binlerce kişinin mültecilere destek verdiği Danimarka'da, Suriyeli küçük bir kız çocuğuyla oynayan polis memuru gündem olmuş, genç polise evlenme teklifleri yağmıştı.
 


Gösterileri organize edenler duyurularda “Refugees Welcome” (Hoşgeldiniz mülteciler) ifadesini kullandılar. Parlamento Meydanı'ndaki gösteriye mültecilere yardımlarıyla tanınan, sınır dışı edilecek mültecileri sakladığı için yargılanan papaz Leif Bork Hansen, Şam’daki mültecilere yardım götüren Danimarka Enstitüsü Başkanı Anders Hastrup gibi isimler konuşma yaparak, Danimarka halkını mültecilere yardımcı olmaya çağırdılar. Gösteri sırasında Wafande ve Outlandish grupları da müzikleriyle sahne aldılar.Ülkenin beş büyük şehrinde mülteciler lehine gösteriler düzenlenirken, Almanya’ya sınır Kruse kasabasında yaklaşık 75 kişilik bir grup, sınırların kapatılması talebiyle protesto gösterisi yaptı. Ancak sınırların kapatılmasını isteyenler, mültecilere yardım için sınıra gelen Danimarka ve göçmenlerin tepkisi ile karşılaşınca araya polisler girdi.

Sınırların kapatılmasını isteyen grup adına açıklama yapan Jesper Sundström, “Kimleri ülkemize kabul ediyoruz, gelen mültecilerin arasında kimler var bilmiyoruz. Sınırlarımızın kapatılarak kabul ettiğimiz insanların çok iyi kontrolden geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Mültecilere yardım etmek için sınıra giden 150 kişilik grubun başında bulunan 15 yaşındaki Hannah Lindenblatt Pilgaard ise sınırların kapatılmasına karşı olduklarını belirterek, “Sınırlarımız açık tutulmalı ve mülteciler ülkemize sorunsuz bir şekilde kabul edilmelidir. Böylece ülkemizde onlara ve yeniliklere yer vermiş olacağız” dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...