Mum ışığında ders çalışan Sude Naz: Tek isteğim okumak

Mum ışığında ders çalışan Sude Naz: Tek isteğim okumak

Adana’da annelerini 3 sene önce kaybeden ve babalarının da ilgilenmediği 12 yaşındaki Sude Naz ile 16 yaşındaki Onur Kaya kardeşlerin yaşadığı evin elektriği borç yüzünden kesildi. Bu yüzden mum ışığında ders çalışan ve avukat olmak isteyen Sude Naz, "Mum ışığında ders çalışıyorum. Bazen mumumuz bitiyor, ödevlerimi yapamıyorum. Benim tek isteğim okumak" dedi

13 Şubat 2019, Çarşamba 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Adana Seyhan'da yaşayan Sude Naz (12) ve Onur Kaya (16), 3 yıl önce annelerini kaybetti. Gizli kalp hastalığı olan ve 2016 yılında hayatını kaybeden Sevgi Kaya’nın çocukları Sude Naz ile Onur’un inşaat işçiliği yapan babaları Yusuf Kaya da evden ayrıldı. Amcaları Yücel Kaya’nın ilgilendiği Sude Naz ve Onur Kaya’nın yaşadığı evin elektriği 3 hafta önce borçlarından dolayı kesildi. Mum ışığında ödevlerini yapmaya çalışan Sude Naz, yetkililerden yardım istediklerini belirtti.

'MUMUMUZ BİTİNCE ÖDEVLERİMİ YAPAMIYORUM'

Mahallelerinde bulunan okula giden ve 6. sınıf öğrencisi olan Sude Naz, büyüyünce avukat olmak istediğini belirterek "Okuldan geldikten sonra hava kararmış oluyor. Elektriklerimiz kesik olduğu için mum yakıyorum ve ders çalışmaya çalışıyorum. Bazen mumumuz bitiyor, ödevlerimi yapamıyorum. Öğretmenim sorduğunda bazen unuttum diyorum bazen de yapamadığımı söylüyorum. Derslerimden de geri kaldım zaten" diye konuştu.

'OKUMAYIP DA BU DURUMDA OLMAK İSTEMİYORUM'

Tek isteğinin okumak olduğunu belirten Sude Naz, yetkililerden yardım istediklerini ifade ederek "Ben okumak ve mutlu olmak istiyorum. Okuyamayıp bu durumda olmak istemiyorum. Sağ olsun, amcam bizimle ilgileniyor. Kendi çocuklarından ayırmıyor. Amcam çocuklarına ne alırsa bize de alıyor. Bize yardımcı olsunlar. Ben okumaktan başka bir şey istemiyorum" dedi.

'İŞSİZİM AMA ONLAR BENİM YEĞENİM'

 Sude Naz’ın amcası Yücel Kaya ise ellerinden geldiği kadar yeğenleriyle ilgilendiklerini belirterek, "Bizden başka ilgilenen kimse yok. Benim de 2 tane çocuğum var, işsizim ama onlar benim yeğenim. Sokağa atamam. Çocuklara yetim maaşı bağlanmış ancak bu parayı kimin aldığını bilmiyoruz. Maaş yatıyor ancak kendileri de görmüyor parayı. Çocuklar mum ışığında ders yapmaya çalışıyor. Devlet büyüklerimizden bu çocuklara yardımcı olmalarını istiyorum" dedi.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Depremin sembol ismi Azize Çelik konuştu: O ikisini delikten gördüm