Mumcu davasında zaman aşımı yok

Sosyal medyada günlerdir Uğur Mumcu davasında bir kaç güne kadar zaman aşımı olacağı iddiaları doğru çıkmadı.Umut Davası'nda Uğur Mumcu'nun ailesinin avukatı olan Halil Sevinç, firari sanıkların duruşmasının 2 Eylül'deki adli tatilden sonra yapılacağını ve davayla ilgili herhangi bir zamanaşımının olmadığını söyledi

15 Temmuz 2013, Pazartesi 22:39
A A
Mumcu davasında zaman aşımı yok

Sevinç, Hürriyet 'ten Oya Armutçu'ya, şu an görülmekte olan davalar hakkında zamanaşımının 30 yıla çıktığını, bunun dışında açılabilecek davalarla ilgili uluslararası anlaşmalara göre zamanaşımının işletilemeyeceğini anlattı. Sevinç şöyle dedi:

"Firari sanıkların duruşma var ama yakında değil. Adli tatilden sonra. Twitter 'da dolanan bu haberlerin artık kasıtlı olduğunu düşünüyorum. Sanıklar Oğuz Demir, Selahattin Eş arkadaşları hakkındaki dava devam ediyor.

BİRİSİ ÇIKIP BEN YAPTIM DERSE OLUR DİYORLAR

Bu tür davalarda artık zamanaşımı işlemez. İşlememesi de gerekir. Yaygın kanaat, haklarında dava açılmamış, tespit edilmemiş kişiler hakkında zamanaşımı işleyebileceği yönünde. Fakat şu anda görülmekte olan davalar hakkında zamanaşımı 30 yıla çıkmıştır, 2023'e kadar devam eder. Ancak, birisi gelip de 'ben yaptım derse o kişi için zamanaşımı geçerli olur' diyorlar. Fakat bence bunun da geçerli olmaması gerekir.

AİHM KARARLARI IŞIĞINDA DA ZAMANAŞIMI OLMAZ

Anayasanın 90. maddesine göre milletlerarası sözleşmeler, usulüne uygun olarak yürürlüğe konduğu için iç hukuk haline gelmiştir, dolayısıyla Türk Ceza Kanunu (TCK) 77. madde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatları, Soykırım Sözleşmesi paralelinde değerlendirme yapılırsa, burada zamanaşımının işlemesi söz konusu olamaz."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.