Mumyalanan yunus, müzeye konuldu

Beylikdüzü sahilinde ölü olarak karaya vuran yunus, mumyalandıktan sonra Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne konuldu

03 Mart 2017, Cuma 20:19
A A

Türkiye Deniz Canlıları Müzesinin kurucusu Kenan Balcıyaptığı açıklamada, müzede farklı türlerde 563 deniz canlısı mumyasının bulunduğunu söyledi. Balcı, Gürpınar sahilinde karaya vuran ve mumyalama işlemi 3 yıl süren yunusun müzeye konulmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

'BİN 563 DENİZ CANLISI BULUNUYOR'

'BİN 563 DENİZ CANLISI BULUNUYOR'

Köpek balığı, kılıçbalığı, balon balıkları ve hamsi ağlarından çıkan orkinosların mumyalanıp müzeye konulduğunu aktaran Balcı, "Deniz ürünlerimiz, uzun süren çalışmalar sonunda nihayet tamamlandı. Müzemizde 1970 yılından bu yana mumyalanmış yaklaşık bin 563 deniz canlısı bulunuyor. Bu sayıyı daha da artıracağız inşallah. Bugüne kadar mumyalanması en uzun süren yunus da nihayet müzede yerini aldı. Üç yıl boyunca meşakkatli bir çalışma yürüttük, yağını ancak kurutabildik." diye konuştu.

'ADETA ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK'

'ADETA ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK'

Balcı, müzeye gelenlerin birçok balık türünü inceleme fırsatını bulduğuna işaret ederek, "Bugün yeni türler arasında bizi en çok onurlandıran ise 3 yıl sonunda mumyalama işlemini tamamlamış olduğumuz yunus balığı. Yunusu mumyalama sayesinde adeta ölümsüzleştirdik. Karaya vurduğu gün, yunusu ölümsüzleştirme sözü vermiştik ve sözümüzü çok şükür tutmuş olduk." ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.