Müslüm Gürses çalan bir İspanyol: Pablo Amoon

Türk müziği sınırları aşmış olabilir mi? Evet, hem de çoktan. İspanyol bir Twitch yayıncısı olan Pablo Amoon, Tarkan’dan Müslüm Gürses’e kadar sevilen Türk şarkıcılarını şarkılarını Twitch dünyasına yayıyor. Bu sayede kendine iyi bir hayran kitlesi edinen Pablo’nun Türkçe şarkı çalmasının ardında ilginç bir hikaye var. Gelin, Pablo Amoon'u biraz yakından tanıyalım. / Mine Bozkurt- mine.bozkurt@posta.com.tr

28 Nisan 2020, Salı 12:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Müzik kariyerine nasıl başladın?


Yürümeye başladığımdan beri müzik yapıyorum ve bu benim tutkum oldu. Ailem müziği sevdiği için çok şanslıydım bu yüzden evimizden birkaç müzik aleti vardı. Anneannem piyano çalardı ve bunu hala her gün yapıyor. Babam da bir müzisyendi ve benim ilk öğretmenimdi. Benim ilk ilham kaynağım ailemin dinlediği müzikti. Profesyonel bir müzisyen olmak her zaman ilk amacımdı bu yüzden her şeyi bu hedefe ulaşmak için yaptım. 19 yaşımdayken Hamburg’a müzisyen olarak çalışmak için taşıdım ve her şeyin başladığı nokta burasıydı. Solo şarkıcılarla ve gruplarla çalmaya başladım. Farklı ülke ve kültürlerden birçok müzisyenle çalıştım. Çok fazla deneyim kazandım. Dünya turu yaptım ve çok eğlenceli vakit geçirdim. 2017’de ailemi özlediğim için İspanya’ya geri döndüm ve bir müzik okulunda piyano öğretmenliği yapmaya başladım.


Yarı İranlı yarı İspanyolsun. Bize biraz ailenden bahseder misin?


Evet, annem İspanyol babam ise İranlı. Münih’te çalışırken tanışmışlar, hayatımın ilk 3 yılı orada geçti. Sonra İspanya’ya geri geldik. Tebriz’deki dedem ve ailenin çoğu Azerice konuşuyor. Bu yüzden Türkçeyi ve müziğini öğrenirken çok mutlu oluyorum çünkü bir bağ hissediyorum. 2016’da ailemle tanışmak için İran’a gittim ve bu harika bir deneyimdi. 

"En büyük ilham kaynağım Onno Tunç"

"En büyük ilham kaynağım Onno Tunç"

Canlı yayınını ilk izlediğimde “Bu kadar Türkçe şarkıyı nasıl biliyor?” diye sordum kendime. Cidden nasıl öğrendin bu kadar Türkçe şarkıyı?


Hamburg'tayken Gürcan isimli birinin Türk müzik grubu için piyanist aradığı bir Facebook ilanı gördüm. Denemeye karar verdim, onlar bana öğrenmem için şarkılar gönderdiler ve müziğe aşık oldum. Onlarla inanılmaz deneyimler yaşadım ve gerçekten çok iyi arkadaşız. Hamburg'a her gittiğimde birlikte sahne alıyoruz. Yılmaz, Gürcan ve ben. Türk şarkılarının çoğunu onlardan öğrendim.

İspanya'ya döndüğümde şehrimdeki çok ünlü bir barda çalmaya başladım ve bir gün 3 Türk Erasmus öğrencisi oraya geldi. Garson bana onlar için Türk müziği çalıp çalamayacağımı sordu ve çaldım.

Arkadaş olduk ve bana daha fazla Türkçe şarkı gösterdiler, bu sayede öğrenebildim. Beni ülkesinden şarkı gönderen Azeri bir öğrenciyle de tanıştırdılar.

Ayrıca birçok Türk müziğini kendi başıma dinliyorum, bu yüzden her zaman yeni bir şeyler öğreniyorum.


Birçok Türk müzisyenden şarkılar çalıyorsun. Duman, Müslüm Gürses, Selami Şahin, Tarkan...Sana en çok hangisi ilham veriyor? En çok hangisini çalmayı seviyorsun?


Şu anda en büyük ilham kaynağım Onno Tunç ve Sezen Aksu. Arkadaşım Gürcan geçmişlerini anlattığında çok üzüldüm. Birlikte sihir yaptıklarını hissediyorum ve “Sen Ağlama” albümünü en az 30 kez dinledim. En sevdiğim Türkçe şarkılar muhtemelen Tükeneceğiz ve İnci Tanem. Ama en sevdiğim şarkıları veya sanatçıları seçmekten hoşlanmıyorum çünkü her şarkının ve sanatçının özel bir şeyi olduğunu hissediyorum.

Çalışmalarını Twitch'te yayınlamaya nasıl karar verdin? Biliyorsun orası aslında gamer'ların yayın yaptığı bir platform.


Bildiğin gibi artık barlarda çalmıyorum. Yaptığım şeyleri paylaşmaya devam etmek istedim ve bazı Youtube videolarını izlerken şans eseri Twitch'i öğrendim. En ünlü yayın platformu olduğunu gördüm, bu yüzden orada çalmaya karar verdim. Haklısın, bu esas olarak bir 'gamer' platformu, ancak her gün daha fazla sanatçı sanatlarını paylaşmaya devam etmek için Twitch'e katılıyor.


Twitch'te iyi bir abone sayın var. Yayının hakkında ne düşünüyorlar, onlarla iletişim kuruyor musun?


Çok farklı müzik türleri çaldığımı görünce çok şaşırıyorlar ve bana karşı çok nazik ve minnettarlar. Gerçekten nasıl dinleyeceklerini biliyorlar. Birçoğu canlı yayınımdan sonra bana Instagram veya Twitter'da yazıyor ve müzik ve Türk kültüründen bahsediyoruz, çünkü ilgilendiğimi biliyorlar.

Türk izleyiciler… Seni iyi bir şekilde destekliyorlar. Bu durum seni nasıl hissettiriyor?


Evet, çok fazla Türk hayranı olduğum için çok mutluyum, onların müziklerini çaldığım için çok mutlu ve minnettarlar.

Genel olarak Türk halkının çok sıcak ve misafirperver olduğunu hissediyorum ve gerçekten çok iyi arkadaşlar edindim. Beni destekleyen diğer Türk yayıncılar için de çok minnettarım.

"İstanbul'a taşınacağım"

"İstanbul'a taşınacağım"

Twitch ve müzik kariyerin için gelecek planların neler?


Her şey bu dünyanın nasıl değiştiğine bağlı. Çünkü Twitch'i derslerimle birleştirmek ve sahnede canlı çalmak zorundayım.Ama her gün en az 1 saat çalmaya devam etmek isterim. Bunun dışında planlarım çok açık. Geçen yıl arkadaşlarımı ziyaret etmek için birkaç kez İstanbul'a gittim ve şehre aşık oldum. Bu yüzden güzel müziğinizi çalmaya devam etmek için ağustos ayında oraya taşınacağım.


Ve son olarak, Türk izleyicilerine söylemek istediğin bir şey var mı?


Evet, bu yeni deneyimde bana katıldığınız için teşekkür ederim. Umarım birkaç ay içinde görüşürüz. Kendinize iyi bakın ve sağlıklı kalın!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lupin dizisi Bridgerton ve Queen’s Gambit'i solladı