Mustafa Altıoklar'ın 15 yıllık hayali

Yönetmen Mustafa Altıoklar, 15 yıllık hayali olan "İstanbul İşgal Altında"nın çekimlerine mart ayında başlayacağını söyledi

15 Ekim 2009, Perşembe 16:43
A A

Altıoklar, düzenlediği basın toplantısında yeni filmi "İstanbul İşgal Altında"yı tanıttı. Filmin ön hazırlıklarına geçen haziran ayında başladıklarını belirten Altıoklar, dekorların Beykoz Ayakkabı Fabrikası’nda yapıldığı söyledi.

Sanat yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler’in yapacağı filmin uluslararası platforma taşınması için dünyaca ünlü oyuncularla çalışcaklarını belirten Altıoklar, "Atatürk’ü Henry Czerny, canlandıracak. 15 yıldır daha iyisini bulamadım" dedi.

SERGEN YALÇIN VE ZİYA ŞENGÜL DE FİLMDE
Vanessa Hessler, Julian Sands ve Ryan Eggold ile kesin olarak anlaştıklarını ifade eden Altıoklar, sinemanın ünlü karakter oyuncuları Oliver Platt, Heival Keital ve Geofry Rust ile de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Altıoklar, filmde, "Arabacı Metin" karakterini Sergen Yalçın’ın "Avni Bey" karakterini de Ziya Şengül’ün canlandıracağını söyledi.

5 BİN FİGÜRAN VE 300 AT KULLANILACAK
Senaryosu 14 yılda tamamlanan filmde 1919 İstanbul’unu yaratabilmek için 20 bin metrekare alan üzerinde bugüne kadar Türkiye’de inşa edilen en büyük dekor kuruldu.

Yapımda 120 kişinin, post prodüksiyonda 100 kişinin görev alacağı filmde o dönemin İstanbul’unu yaratmak için görsel efektlerde 86 bin çalışma öngörüldü. 5 bin figüranın görev alacağı ve 300 atın kullanılacağı film için 1918’de kullanılan araba ve faytonlar da tek tek yapılıyor. Film için İtalya’dan ve Çek Cumhuriyeti’nden kiralanan ve Türkiye’de diktirilecek 2 bin 500 takım kostüm hazırlanmasına devam ediliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.