Musul terör örgütü DEAŞ'tan kurtarıldı

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Musul'da DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını ilan etti

10 Temmuz 2017, Pazartesi 20:57
A A
Irak devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında Başbakan İbadi, resmi olarak Musul'da DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını ilan etti.


ZAFER KONUŞMASI YAPTI


İbadi, devlet televizyonunda yayımlanan "zafer" konuşmasında, "Musul'un kalbinden zaferi duyuruyorum. Musul'dan ilan edilen hurafe devletinin (DEAŞ) çöktüğünü Musul'dan ilan ediyorum." dedi.

Irak güvenlik güçleri ve halkını kutlayan İbadi, DEAŞ'a karşı mücadelede destek veren ülkelere de teşekkür etti. Irak Başbakanı şunları kaydetti:

"Büyük zaferi, kahraman güvenlik güçleri, yaralı ve şehitler gerçekleştirdi. Zaferimiz vahşilik ve terörizme karşı gerçekleşti. Dini merci Ali Sistani ve tüm güvenlik güçlerini kutluyor ve onlara teşekkür ediyorum. Bu zafer Iraklıların planı ve çabasıyla gerçekleşti. Iraklılar bundan gurur duymalı. Terörle mücadelemizde eğitim, lojistik ve hava saldırısında destek veren tüm ülkelere de teşekkür ediyoruz. Irak bugün önceki dönemlere göre daha homojendir. Önümüzde istikrarın sağlanması, altyapının yeniden imarı ve DEAŞ hücrelerini imha etmek var. DEAŞ'la mücadelemizde birleştiğimiz gibi bu konuda da birleşmemiz lazım."

2014'TE DEAŞ'IN KONTROLÜNE GEÇMİŞTİ


İbadi, konuşmasının sonunda Irak bayrağını yanındaki komutanın elinden alarak göndere çekerken "Yaşasın Irak" sloganı attı. Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, Haziran 2014'te DEAŞ'ın kontrolüne geçmişti.

ABD DOĞRULADI


ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyondan da Musul'la ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Musul'un tamamı Irak ordusu tarafından geri alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.