Müteahhitler dünya ikincisi

Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi listesinde geçen yıl 23 firması bulunan Türkiye, bu yıl bu sayıyı 31'e yükseltti.

29 Ağustos 2009, Cumartesi 10:34
A A

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, ‘Dünyanın En Büyük 225 Müteahhidi’ listesinin sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin listeye 31 firmayla girdiğini söyleyen Eren, önceki yıl sayının 23 olduğunu belirtti. Türkiye’nin, 50 firmayla listeye giren Çin’den sonra ikinci olduğunu belirten Eren, başarıda rakiplerin önemli bölümünün iç pazarlarına çekilmesinin rol oynadığını ifade etti.

Kriz fırsatlar taşıyor

Türk firmaların içe kapanmadığını söyleyen Eren şöyle konuştu: “Türk inşaatçısının diğer ülkelerdeki projelerde Türk vatandaşlara daha fazla iş yaratması için sorunlarının çözümüne öncelik verilmeli. Müteahhitlerin banka kredisi için başvurduğunda karşılarına çıkan teminat maktubu sorunu, devlet garantisiyle çözülmeli. İstihdamın üzerindeki aşırı yükler azaltılmalı.”

23.6 milyar dolarlık iş

Türk müteahhitlerin 2007’de yurtdışında 19.5 milyar dolarlık iş yaptığını, 2008’de tutarı yüzde 21 artırarak 23.6 milyar dolara çıkardığını belirten Eren, “Bu yıl krizin etkisiyle rakam, 2008’deki düzeyine yakın seyreder” yorumunu yaptı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da “Krizin fırsata nasıl çevrildiğini göstermesi açısından müteahhitlik sektörümüzün bu başarısı önemli” diye konuştu.

Listedeki Türk firmaları

Enka, Gama, Ant Yapı, Tekfen, Rönesans, TAV, Nurol, Yüksel, STFA, Baytur, Kayı, Yapı Merkezi, Güriş, Yenigün, Polimeks, Kontek, Onur, GAP, Hazinedaroğlu, Summa, Makyol, Beta Tek, Rasen, Cengiz, Çukurova, Doğuş, Alarko, Eser, Atlas Yapı, Mesa, TML.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.