Müteahhitlere sanal takip

Bayındırlık Bakanlığı, konutların yasaya uygun olup olmadığını denetlemek için müteahhit sicillerini internete taşıyacak

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

İHBAR İNTERMET ÜZERİNDEN

Yapıların denetimini sadece 19 ilde gerçekleştiren Bayındırlık Bakanlığı, doktor, muhasebeci gibi farklı mesleklerden insanların da içinde bulunduğu müteahhitlik sektörüne sanal ortamda çeki düzen verecek. Bayındırlık Bakanlığı, konutların yasaya uygun olup olmadığını denetlemek için müteahhit sicillerini internete taşıyacak. Belediyelere bildirilen projenin dışında fazla kat çıkma, alanı genişletme gibi yasa dışı ihbarları da internet üzerinden alacak.

HEPSİ EKRANDAN İZLENECEK

Yasaya aykırı inşaat yapan mühendisin internet sayfası kapatılacak ve ruhsatı elinden alınacak. Bakanlık internet sitesinde oluşturacağı ‘müteahhit envanteri’ ile ruhsat sahibi müteahhitlerin dosyasını sisteme işleyecek. Bu site üzerinden müteahhidin bütün işlemleri izlenecek, inşaatta olası bir ‘kaçak’ işlem durumunda belgesi iptal edilecek. Bakanlık bu sistemi uygulamak için önce müteahhitlere oluşturduğu kriterlere göre ‘sertifikasyon belgesi’ verecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.