Mutfağınızdaki inatçı lekeleri çıkarmanın 14 yolu

Mutfak, temizliğin şart olduğu bir yerdir. Temiz bir mutfakta yemek yapmak, keyifli olmasının yanı sıra aynı zamanda sağlığımız için de önemli. İşte çok fazla para ve çaba harcamadan mükemmel bir şekilde mutfağınızı temizlemenize yardımcı olacak 14 faydalı bilgi  

15 Temmuz 2017, Cumartesi 13:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. MOBİLYALARI TEMİZLEME

1. MOBİLYALARI TEMİZLEME

Bir bardak su, yarım bardak sirke ve yarım bardak votka ile iyice karıştırın ve bir sprey şişesine boşaltın. Temizlemenin yanı sıra dezenfekte etmek için de birkaç damla okaliptus yağı ekleyin. Bu karışım, kireç ve yağın kolayca giderilmesini sağlar. Dikkat: Temizlik esnasında daima lastik eldiven giyin ve daha sonra mutfağı havalandırmayı unutmayın.  

2. SU ISITICINIZDAKİ KİRECİ TEMİZLEME

2. SU ISITICINIZDAKİ KİRECİ TEMİZLEME

Su ısıtıcınızdaki kireç kalıntısından kurtulmak için, 25 gramlık bir paket limon tuzu gerekiyor. Gerekli tuz miktarı, su ısıtıcınızın durumuna ve kireç miktarına bağlıdır. Su ısıtıcısının üçte ikisini su ile doldurun, sonra bir paket limon tuzunu suya ekleyin. Suyu 3-5 dakika kaynatın. Kireç kalıntılarının soyulmuş olup olmadığını kontrol edin. Su ısıtıcısını ocaktan çıkarın ve dikkatlice sallayın. Sudaki kireç kalıntılarında bu karışımın ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Kirli suyu boşaltın ve su ısıtıcısını iyice durulayın. Tekrar temiz suyla doldurun, kaynatın ve dökün. Günlük kullanıma dönmeden önce bunu iki kez tekrarlayın.  

3. LAVABONUN YIKANMASI

3. LAVABONUN YIKANMASI

Amonyak kireç sökmekte iyidir. Suya biraz ekleyin, bu çözeltiyi lavabonun içine uygulayın ve 10 dakika sonra sıcak suyla yıkayın.

4. MİKRODALGAYI TEMİZLEMEK

4. MİKRODALGAYI TEMİZLEMEK

İhtiyacınız olan şeyler: Su, bir kap ve 2 çorba kaşığı sirke Suyu kabın içine boşaltın, sirke ilave edin, çözeltiyi mikrodalganın içine koyun ve 5 dakika kadar (veya kirlilik derecesine bağlı olarak 10-15 dakika kadar) bekletin. Mikrodalgadaki kiri çözmek için biraz daha zaman verin ve sonra mikrodalgayı yıkamaya başlayın. Dikkat: Plastik eldiven giymeyi unutmayınız.

5. KİRLİ DAVLUMBAZ FİLTRESİNİ TEMİZLEME

5. KİRLİ DAVLUMBAZ FİLTRESİNİ TEMİZLEME

Kirli davlumbaz filtresini suyla ıslatın ve çamaşır suyuna batırılmış bir diş fırçasıyla ovun. 10 dakika bekletin ve musluğun altında durulayın. Bitti! Dikkat: Daima koruyucu eldiven takın!

6. FIRIN TEMİZLİĞİ

6. FIRIN TEMİZLİĞİ

1 fincan kabartma tozu alıp, 1 çorba kaşığı deterjan ekleyin ve sıvı bir hamur kıvamına gelene kadar su  ilave edin. Bu macunu kirli yüzeylere uygulayın ve 15 dakika bekletin. Sonra bütün fırını yıkayın.

7. BUZDOLABININ YIKANMASI

7. BUZDOLABININ YIKANMASI

Bu formül, buzdolabınızın içini yıkamanıza ve kokudan arındırmanıza yardımcı olacaktır. Sadece 2 çorba kaşığı kabartma tozu suyla seyreltin. Bu çözeltiyle tüm yüzeyleri silerek temizleyin.  Sabunlu suya batırılmış bir süngerle buzdolabını tekrar silin. Sonrasında kalan köpükleri iyice yıkayın, aksi takdirde leke kalabilir. En çok toz biriken buzdolabının arkasını temizlemeyi unutmayın. Bunun için küçük bir fırça kullanın.

8. KİRLİ BULAŞIKTAKİ LEKELERİ ÇIKARMAK

8. KİRLİ BULAŞIKTAKİ LEKELERİ ÇIKARMAK

Süngerin üzerine biraz hardal dökün ve bulaşıklarınızı yıkayın. Sonra onları musluk altında durulayın. İşte bu kadar!

9. İNDÜKSİYON OCAK TEMİZLİĞİ

9. İNDÜKSİYON OCAK TEMİZLİĞİ

Bir indüksiyon ocağının üstünü temizlemek için bir diş fırçası ve diş macunu alın. Diş fırçasına biraz diş macunu koyun ve yanmış yerlerin üzerine sürtün. 10-15 dakika bekleyin ve sonra ıslak bir mendille yüzeyi silin.

10. OCAK TEMİZLİĞİ

10. OCAK TEMİZLİĞİ

Ocak, kül sabunu ile kolaylıkla temizlenebilir. Sabunu sıcak suyla seyreltin. Bu karışımı ocağa uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla silin.

11. OCAK IZGARASININ TEMİZLİĞİ

11. OCAK IZGARASININ TEMİZLİĞİ

Hafif bir amonyak ile suda 7-8 saat bekletirsen ocak ızgaralarını parlak yapabilirsin. Dikkat: Yaparken plastik eldiven giymeyi unutmayınız!

12. SIÇRAYAN YAĞLARIN TEMİZLENMESİ

12. SIÇRAYAN YAĞLARIN TEMİZLENMESİ

Sıçrayan yağ izlerinden kurtulmak için, yüksek oranda konsantre bir sabun solüsyonu kullanın. En iyi yol, sabunu parçalayıp kirli yerleri bu macunla ovalayarak yağ kalmayacak şekilde ovmaktır.

14. SÜNGERLERİN STERİLİZASYONU

14. SÜNGERLERİN STERİLİZASYONU

Islak süngeri mikrodalgaya koyun ve 2 dakika ısıtın. Süngerin içinde metalin bulunmadığından emin olun ve çıkarmadan önce birkaç dakika mikrodalganın kapağını açık bekletin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ünlülerin örnek olacak diyet ve egzersiz sırları