Mutfak düzenlemesinde hayat kurtaran püf noktaları

Evde özellikle de biz kadınların en çok vakit geçirdiği yer olan mutfaklar oldukça dar. Bu dar alanları mümkün olabilecek en iyi şekilde değerlendirmek ve rahat hareket edebilmek için gerekli bazı püf noktaları hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. İşte o püf noktalarından bazıları...

10 Nisan 2019, Çarşamba 08:25 Son Güncelleme:
A A

Eski muffin tepsilerini çekmecelerin içlerini düzenlemek için kullanabilirsiniz. Tepsinin boşluklarına baharat paketleri, kürdanlar, paket lastikleri gibi ufak tefek şeyleri yerleştirebilirsiniz.

Bir ıvır zıvır çekmeceniz olsun. Burada piller, yapıştırıcılar, bantlar vb. ufak tefek şeyler bulunsun. Hepsini ayrı ayrı yerlere koymaktansa dağınıklığı toplamış olursunuz.

Çengeller mutfakta en iyi arkadaşlarınız olabilir. Duvarlara, dolapların içine, rafların alt yüzlerine çengeller monte edin. Böylece fincandan tavaya birçok şeyi bu çengellere asıp yerden kazanabilirsiniz.

Rafların altına çengeller takabileceğiniz gibi mıknatıs tabakalar da yerleştirebilirsiniz. Bu mıknatıslara metal kapaklı kavanozlarınızı, bıçaklarınızı ya da mutfak robotunun parçalarını yapıştırıp boşluğu rafa dönüştürebilirsiniz. Ancak mıknatısların yeterince güçlü olduğundan emin olun.

Mutfağınız gerçekten çok küçükse diğer odalardan biraz alan çalabilirsiniz. Sevdiğiniz tabak ve bardaklarınızı oturma odasındaki kitaplığın bir gözüne yerleştirebilir ya da antreye hareketli bir mutfak adası yerleştirebilirsiniz. Edineceğiniz tekerlekli mutfak raflarına havlularınızı, kuru erzağınızı ya da temizlik ürünlerinizi yerleştirebilir, rafların yerlerini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Mutfak robotu, tost makinesi gibi ağır aletleri kesme tahtalarının üzerine yerleştirin. Böylece kullanmanız gerektiğinde tezgahın üzerinde bir yerden öbürüne kolayca çekerek taşıyabilirsiniz.

Boş kalan duvarlarınıza delikli tahtalar takıp üzerine sepetler yerleştirebilir ya da doğrudan raflar monte edebilirsiniz. Eğer dışa çıkık rafların çok yer kaplayacağını düşünüyorsanız, duvarların içine de raflar yerleştirebilirsiniz. Ancak bunu yapmanın ufak bir inşaat gerektireceğini hatırlatmış olalım.

Özellikle içinde raf olmayan dolapların içine raylı sepetler monte ederseniz hem eşyalarınızı üst üste koymak zorunda kalmazsınız hem de ihtiyacınız olduğunda ilgili sepeti çekip alacağınızı kolayca alabilirsiniz.

Yumurta kartonlarını atmayın. Onun yerine kapakla tabanı birbirinden ayırıp tabanı buzdolabının kapağının içindeki göze yerleştirin. Ketçap, mayonez gibi soslarınızı yumurta kartonunun boşluklarına kapakları alta gelecek şekilde kolayca yerleştirebilirsiniz. Bu sayede devrilmelerini önlemiş olursunuz.

Un, makarna, şeker gibi kuru gıdaları (özellikle paketlerini açtıktan sonra) ambalajlarından çıkarıp farklı boylarda kavanozlara yerleştirmeyi deneyin. Hem görüntü kirliliğinden kurtulacak hem de erzağınızın ömrünü uzatacaksınız.

Tezgahın üzerinde mutfak robotu, tost makinesi, su ısıtıcı vb. aletlerin kablolarının görüntüsünden hoşlanmıyorsanız, aletin arka tarafına bir kablo askısı yapıştırıp kablolarınızı bu askıyla toplayabilirsiniz.

Mutfak dolapları genellikle tavana kadar değildir, üstlerinde biraz boşluk olur. Bu boşluğu çok sık kullanmadığınız tencereler, malzemeler, yemek kitapları vb. için kullanabilirsiniz.


Kaynak: Hürriyet/Leziz

Sıradaki haber yükleniyor...