Mutfakta işlerinizi kolaylaştıracak 10 püf noktası

Özellikle biz kadınların çok fazla zaman geçirdiği mutfaklar çok fazla kirlenen ve dağılan yerler. Pratik bazı tüyolarla mutfağınızı hem temiz tutabilir hem de orada geçirdiğiniz zamanı kısaltabilirsiniz...

16 Nisan 2019, Salı 08:14 Son Güncelleme:
A A

Mutfakta bir kutu tebeşir bulundurun. Eğer kıyafetlerinize yağ damlarsa önce kağıt havluyla lekeli bölgeyi kurulayın. Sonra da üzerine tebeşir sürün. Tebeşir tozu yağı tamamen emecektir. Giysilerinizi yıkamadan önce tebeşirli bölgeyi leke çıkarıcıyla hafifçe çitilerseniz leke kalmaz.

Özellikle suları kireçli bir bölgede yaşıyorsanız bulaşık makinesinin içine bir kase sirke yerleştirin. Makineyi her zamanki gibi çalıştırın. Sirke suyun kireciyle savaşacak ve bulaşıklarınızın ışıl ışıl olmasını sağlayacak.

Elektrik süpürgenizin ince ucu her yere girebilecek kadar ince değilse, bir sıkma şişesi kapağından yararlanabilirsiniz. Kapağın ince ucuyla çok dar alanları bile kolayca temizleyebilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı limonla temizleyin. Yarım fincan suya 1 limonun suyunu ekleyin. Kabukları da suya ekleyin. Kaseyi fırına yerleştirip yüksek derecede 3 dakika kadar çalıştırın. Program bitince kapağı 5 dakika açmayın. Bu sürenin sonunda fırının içini yumuşak bir bezle sildiğinizde tertemiz olacak.

Kahve fincanlarının dibine yerleşmiş lekeleri temizlemek için karbonattan faydalanabilirsiniz. Fincanın dibine karbonatı koyun, üzerine birkaç damla su damlatın ve fırçalayın. Karbonatın etkisiyle lekeler birkaç dakika içinde temizlenecek.

Karbonatı kullanabileceğiniz bir diğer yer de lavabolar… Lavabonuzdan kötü bir koku geliyorsa önce bir miktar sıcak suyu lavaboya dökün. Üzerine bir fincan kadar karbonat ve bir fincan limon suyu boşaltın. Bu ikisi lavabonuzda kokuya neden olan kalıntıları temizleyecek.

Döküm demir tavanız paslandıysa patates kullanarak temizleyebilirsiniz. Patatesi ikiye bölün. Kesik kısmını bulaşık deterjanına ya da karbonata batırın ve paslanan bölgeye sürün. Eğer kestiğiniz kısım yumuşamaya başlarsa, o ucu kesip aynı işlemi yeniden yapın.

Bulaşık süngerlerini hem temizlik yaparken hem de bulaşık yıkarken kullanıyoruz. Süngerlerinizden birinin köşesini kesin. Böylece hangisinin bulaşık için hangisinin temizlik için olduğunu kolayca ayırt edebilirsiniz.


Temizliğe başlamadan önce bezinizi ıslatıp mikrodalga fırında çok ısınmayacak şekilde döndürün. Sıcak bezlerle temizlik yaptığınızda lekelerle daha kolay mücadele edebilirsiniz.

Çöp kutusunun içine bir top pamuk koyun. Çöp kutusuna yerleştirmeden önce hoş kokulu bir yağa batıracağınız bu pamuk, mutfağınızdaki çöp kokusuyla başarıyla mücadele edecektir.


Hürriyet / Leziz

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En güzel çay demleme rehberi