Mutfaktan eksik etmeyin: Yaşlanma karşıtı 10 besin

Yaşlanma karşıtı kremler, kozmetik dünyasının en pahalı ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yaşlanma karşıtı krem kullanmak yerine, yaşlanma karşıtı besinlere yönelmek çok daha mantıklı. Bu noktada "Yaşlanma karşıtı kremler kaç yaşından itibaren kullanılmalı" sorusu da anlamını yitiriyor. Çünkü yaşlanma karşıtı besinleri her yaşta tüketebiliriz. En iyi kırışıklık giderici kremi bulmak yerine, yaşlanma karşıtı besinleri bol bol yemek çok daha kolay bir yöntem. İşte yaşlanma karşıtı 10 besin!

02 Temmuz 2020, Perşembe 11:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytinyağındaki iyi yağlar son derece yararlıdır; kalp dostu omega 3 içerir ki bu dolaşımı kuvvetlendirip, cildin pembe ve esnek olmasını sağlar. Günlük yiyeceklerine zeytinyağı ekleyenlerin %31 oranında daha az yaşlandığı tespit edildi. Bunun nedeni, gençliği artırma ve yaşlanma karşıtı süreci başlatan tekli doymamış yağ asitleridir.

Kahve

Kahve

Hemen hemen her gün tükettiğiniz kahvenin sizi cilt kanserinden koruduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar düzenli olarak kahve tüketen insanların, kahve içmeyenlere kıyasla %11 daha az cilt kanseri olmasını ortaya koydu.


Ceviz

Ceviz

Daha pürüzsüz bir cilt, daha sağlıklı saçlar ve güçlü kemikler için bol bol ceviz tüketmeniz tavsiye edilir. Ceviz, Omega3 yağ asitleri ve E vitamini bakımından oldukça zengindir.

Ananas

Ananas

C vitamini, bromelain ve antioksidanlar, aknelerin önlenmesine ek olarak güneş lekelerinin kaybolmasında, yaşın ilerlemesinden kaynakları inci çizgilerin oluşmasını da önler. Bunlar da ananasta fazlasıyla mevcut.

Yeşil çay

Yeşil çay

Cildinizdeki leke ve izleri yok etmek istiyorsanız yeşil çayı sık sık tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Yeşil çay, cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlamakla birlikte toksinleri ciltten temizler.

 Yaban mersini

Yaban mersini

Uzun zamandır yaban mersininin antioksidan etkileri biliniyor. Lezzetli ve aynı zamanda besleyici bir yemiş. Yaşlanmayı yavaşlatıyor, ömrü uzattığı düşünülüyor. Beynin bilişsel ve hafıza ile ilişkili alanlarını oksidatif hasara karşı koruması nedeniyle beyin meyvesi de diyebiliriz. Aynı zamanda yaşla ilişkili hücre hasarını yavaşlatıyor. İçeriği, mavi renk veren antosiyaninlerce zengin. Hücre metabolizması sonucu açığa çıkan zararlı maddelerin hasar vermesini sınırlandırıyor. Bu sayede birçok kronik hastalığı önleyebilme özelliğine sahip.

İncir

İncir

İncir, flavonoid ve polifenollerce zengindir. Bu özelliği nedeniyle güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Oksidatif stresin olumsuz etkileriyle savaşır. Karaciğer ve beyni destekler. Bağırsak sağlığını desteklemesi önemli bir özelliğidir.

Avokado

Avokado

Avokado meyvesi, içerdiği yoğun bileşenler nedeniyle anti-aging etkili süper besinlerin başında gelir. Fitokimyasal bileşiminin kanser ile savaşan doğal maddeler içerdiği düşünülmektedir. Sağlık ve gençlik etkileri oluşturan, damarları koruyan tekli doymamış yağ asitlerince ve antioksidanlarca zengindir.


Somon

Somon

Somonun yararlı etkilerinden daha fazla faydalanabilmek için vahşi ve doğal ortamında yakalanmış somon gerçek bir değere sahip. Kültürü yapılan somonunda hiç etkisiz olduğunu söyleyemeyiz ancak yapay yemlerle beslendiklerinden sağlık ve anti-aging etkilerinin sınırlı olacağı da bir gerçek. Hatta beslendikleri yemlere göre sağlıksız da olabilirler. Somon balığı astaksantin diye adlandırılan bir süper antioksidan açısından zengindir, aynı zamanda anti-aging etkisi gösteren karotenoidce de zengindir. Astaksantin iyi kolesterol HDL’ yi arttırırken, kötü kolesterol LDL’yi azaltır. İnflamasyon denilen iltihabi yangıyı ve oksidatif stresi azaltır ayrıca bileşimindeki başka bileşenlerle de mükemmel bir anti-aging besinidir.

Nar

Nar

Bu meyce C vitamini ile doludur ve C vitamini de cildinizi güneşin sebep olduğu kırışıklıklara karşı korumak için birebirdir. Nar tohumlarının suyu ellagik asit ve punicalagin içerir. İlki serbest radikallerin verdiği hasara karşı savaşan polifenol bir bileşiktir; ikincisi ise kollajeni korumak için vücudunuzun kapasitesini artırabilen bir süper besindir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 7 adımda güneş sonrası bakım nasıl yapılır?