Müthiş iddia: Bedelliden gelen paralarla lüks makam aracı almışlar

Müthiş iddia: Bedelliden gelen paralarla lüks makam aracı almışlar

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın hesaplarını inceleyen Sayıştay, kurumun mevzuata aykırı olarak lüks araç alıp, özel kalem, daire başkanları, bakan ve müsteşar yardımcısı gibi makamlara tahsis ettiğini belirledi.

05 Ekim 2017, Perşembe 10:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, makam araçlarını, bedelli askerlik ve F-35 projesi için biriken paranın yatırıldığı bankaların verdiği iddia edildi.

"MEVZUATA AYKIRI..."


Raporda, "Bankalarca sağlanan araçların SSM'nin bedelli askerlikten toplanan para ve F-35 projesi kapsamında tutulan paranın değerlendirilmesi, ASELSAN ve İstanbul Denizcilik'e verilen araçların ise savunma projelerinin yürütülmesi karşılığı sağlandığı düşünülmektedir. Giderleri özel ve kamu sektörü şirketlerince karşılanan araçları SSM'nin çalışanlarına tahsis etmesinin 237 sayılı Taşıt Kanunu'nca öngörülmediği ve mevzuata aykırı olduğu değerlendirilmektedir." ifadelerine yer verildiği ileri sürüldü.
 

İŞTE SAVUNMA


SSM ise savunmasında araçların hizmet alımı yoluyla edinilmediğini ve bu araçlar için bütçeden herhangi bir harcama yapılmadığını bildirdi. Araçların kullanımı karşılığında şirketlere menfaat sağlanmadığı savunuldu.


MEHMET ŞİMŞEK: ARAÇ SATIN ALMA VE KİRALAMADA NET TAVIR ALINACAK


Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program'la ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, "Araç kiralama ve satın alma yeni bina yapılması veya kiralama konusunda çok net tavır olacak. İstisnai olaylar hariç izin verilmeyecek. Kastın binek araçlar bugüne kadar ne ile idare ettiyseler onunla idare etmeye çalışacaklar. Kamuda tasarruf dönemi çok güçlü tasarruf dönemi" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Sağlık Müdürü isyan etti: Aşı olmuyorlar, ilaç kullanmıyorlar