Mutlaka izlemeniz 10 İskandinav polisiye dizisi

İskandinavya'yı bir düşünün... Dağları, ıssız ormanları, ürkütücü ıssız sokakları. Böyle bir coğrafyada elbette en iyi polisiye dizileri çekilebilir. Klostrofobik ortamlar ve iç karartıcı havalar polisiye dizilerin vazgeçilmezleridir çünkü. En iyi polisiye dizilerini derledik, çünkü her insanın hayatında en az bir tane İskanidinav polisiyesi izlemesi gerekiyor. Bir İskandnav polisiyesi izledikten sonra İngiliz ve Amerikan dizilerine şüpheyle yaklaşacaksınız.

17 Nisan 2021, Cumartesi 09:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Trappeed (2015)

Trappeed (2015)

Ülkenin uzak bir köşesinde kar, dolu, tipi, fırtına, bora, her ne varsa esip gürlemekte. Küçük liman kasabasında ortaya çıkan bir ceset, limanda beklemek durumunda kalan bir kruvaziyer gemi, geçmişi karanlık bir genç, sakallı ve stresli bir polis şefi... Klostrofobik ortamın gizemi, çözülemeyen cinayet ve yaklaşan büyük fırtına...


The Rain (2018)

The Rain (2018)

Danimarkalı iki kardeş, yağmurla gelen ve İskandinavya nüfusunun çoğunu yok eden ölümcül virüstün kurtulmayı başarmıştır. Kendilerine yeni bir dünya kurmak isteyen kardeşler güvenli bir yer bulmak için yolculuğa çıkarlar. Büyük yıkımdan kurtulmayı başaran diğer gençlerle bir araya gelen kardeşler, yeni hayatlarında istedikleri kişi olmakta özgürdür. Geçmişte hissettikleri duyguların hiçbirini artık yaşayamayacaklarını düşünen gençler hayatta kalmak için savaş verirken, yaşadıkları birçok şeyin yeni hayatlarında da var olduğunu keşfederler.

Wallander (2008)

Wallander (2008)

Wallander'i çekici kılan en önemli özellik sıradan birer cinayet gibi görünen vakaların dallanıp budaklanarak beklenmedik ölçekte olaylara dönüşmesi. Wallander, kimi cinayet vakasında politik bir gizemi ortaya çıkarırken, kimi vakalarda da ülke sınırlarını aşan olayların üstündeki sis perdesini dağıtıyor.

Quicksand (2019)

Quicksand (2019)

Stockholm’de yaşayan 18 yaşındaki Maja’nın sıradan bir hayatı vardır. Ancak Stockholm’ün en zengin semtlerinden biri olan Danderyd’de bir okula düzenlenen silahlı bir saldırı, Maja’nın hayatını tamamen değiştirir. Semti etkisi altına alan trajedinin sorumlusu olarak görülen Maja, birden kendisini cinayetten yargılanırken bulur. Dava devam ederken Maja’nın hayatı ve okuldaki diğer öğrenciler, öğretmenler ve ebeveynlerle olan ilişkileri araştırılmaya başlanınca bir takım tuhaf detaylar ortaya çıkar.

Beck (1997)

Beck (1997)

Komiser Martin Beck ve ortağı Gunvald Larsson’u, Stockholm’de bir takım cinayetleri çözerken izlediğimiz bu dizi; psikolojik durumların gözlemleri ve yaşanan baskıyı seyirciye aktarabilme bakımından pek çok polisiye yapım arasında kendine önemli bir yer ediniyor. Dizinin 1997'de başladığına bakmayın, halen devam ediyor. 

Arvingerne (2014)

Arvingerne (2014)

Arvingerne – The Legacy (mirasçılar), Uluslararası tanınmış bir sanatçı olan Veronika Grønnegaard’ın beklenmedik şekilde ölümünün ardından bıraktığı mirasın çocuklarının hayatını alt üst edişini üzerine ilerliyor. Veronica’nın üç çocuğu vardır. Ancak uzun yıllar önce başka bir aileye evlatlık olarak verdiği Signe adında bir kızı daha vardır. Veronica’nın mirasın tamamını Signe’ye bırakması dizinin asıl hikayesini başlatıyor. 

Karppi (2018)

Karppi (2018)

Dedektif olan Sofia Karppi, kocasının ölümünün ardından büyük yıkıma uğrar. Kocasının yokluğuna bir türlü alışamayan Sofia, aradan geçen birkaç ayın ardından işine geri döner. Şantiyede genç bir kadın cesedinin bulunması üzerine davaya atanan Sofia, araştırma yaptıkça kadının ölümünün inşaat şirketi ile bağlantılı olabileceğinden şüphelenmeye başlar.


Lilyhammer (2012)

Lilyhammer (2012)

New York mafyasınnı eski gangsteri Frank Tagliano’nun mafya adına tanıklık ettikten sonra tanık koruma programında Norveç’in Lilyhammer kasabasında kendine yeni bir hayat kurmaya çalışırken bu kasabada yaşadıklarını konu alıyor.

 Ragnarok (2020)

Ragnarok (2020)

Ragnarok, küçük bir Norveç kasabasında yaşananları konu ediyor. Edda, ılık kışlara ve şiddetli yağmurlara maruz kalan bir kasabadır. Burada yaşayan insanlar, mevsim değişikliklerinden dolayı oldukça muzdariptir. Eğer kimse bu duruma müdahele etmezse, kıyamet çok da uzakta değildir.

 Bloodride (2020)

Bloodride (2020)

Antoloji türündeki Bloodride'da konu edilen her bir hikaye gerçekçi olduğu kadar tuhaf da olan bir evrende geçiyor. Korkuyu karanlık İskandinav mizahı ile harmanlandığı yapımda altı farklı hikayeye odaklanılıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tüm dünyanın izlediği en iyi 20 Kore dizisi