Mutlaka sonbaharda keşfedilmesi gereken 7 yer

Bize bütün cömertliği ve hoşgörüsü ile bir hayat sunan doğanın yenilenme ritüelidir sonbahar. Yaz sıcaklarının ve kalabalığın verdiği stresten arınmak bir ağacın yapraklarını döküp yeniliğe kucak açması gibi bizce. #öncetürkiyeyikeşfet sloganıyla yola çıkan Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri, yaz kış demeden keşfetme arzusuyla dolup taşan gezginler için birbirinden güzel manzaralara sahip sonbahar rotalarını yazdı. Keyifli okumalar!

01 Ekim 2020, Perşembe 11:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – İğneada

1 – İğneada

Karadeniz’in hırçın sularından beslenen yeşilin her tonuyla bezenmiş bir kasaba, İğneada. Longoz ormanları ve lagünleri ile Kırklareli sınırları içerisinde yer alan doğanın saklı kalmış hediyesi bu kasaba özellikle ekim aylarında ziyaret edilmesi gereken bir nokta. Zira longoz ormanlarında kano ile yaptığınız ufak bir gezintiden sonra kıyı şeridinde bulunan salaş balıkçılarda günü sonlandırmak tam da sonbahar aylarına yakışan bir kaçamak. 


2 – Mazı

2 – Mazı

Hep söylemişizdir, Ege’yi bir de sonbaharda görün diye. Sahillerin kalabalıktan arındığı ve doğanın değişmeye başladığı bu zamanlarda keşfetmesi pek keyifli olan yerlerden biri de Bodrum’un Gökova Körfezi’nde yer alan Mazı. Birbirinden güzel koylarında gün içinde sakinliği tadarken akşamları Bodrum’un eğlence hayatını yaşamanız da olası bir durum. Hem eğlence hem huzur bir tatilden başka ne beklenebilir ki? 


3 – Gölcük

3 – Gölcük

Gölcük’te yeşilin, turuncunun ve mavinin ihtişamlı uyumu görenleri kendine hayran bırakan cinsten. Sadece kartpostallarda rastlayabileceğiniz bu cennet manzara bile sonbaharda bu rotayı keşfe çıkmanız için yeter de artar. Doğa içinde yapacağınız yürüyüşler, bisiklet turları ve minik bir piknik de Gölcük gezinizin cabası. 


4 – Silifke

4 – Silifke

Mersin’in cennetten bir köşesi, Silifke. Hem tarihi hem doğal oluşumları ile Silifke, efsanevi bir coğrafyaya sahip. Birbirinden güzel kale manzaraları ve merak uyandıran mağaraları ile kesinlikle keşfedilmesi gereken bir nokta. Bir yandan kültürel bir geziye çıkabileceğiniz bir yandan da ekim ayında hala denize girebileceğiniz bir nokta olması nedeniyle Silifke, olmazsa olmazlardan. 


5 – Gökçeada

5 – Gökçeada

Ada hayatını sonbaharın sakinliği ile birlikte deneyimleyebileceğiniz huzurun adresi, Gökçeada. Ülkemizde güneşin en güzel battığı yer olarak bilinen adanın sokaklarında gezmek, arka planda gelen keçi sesleri ve kuş seslerinin eşsiz cümbüşüne şahit olmak… Sonbaharın romantikliğini doruklarına kadar yaşamak bu olsa gerek? 


6 – Şirince

6 – Şirince

Romantik bir tatil denince Şirince’yi es geçmek olmaz bizce. Bütün gelirini şarapçılıktan ve turizmden kazanan bu şirin kasabada bağbozumları sırasında doğanın yenilenişine ve cömertliğine şahit olmak paha biçilemez bir duygu. Ege usulü sakızlı Türk kahvesi ise bu havaların tamamlayıcısı olarak 40 yıllık hatırına yakışır nitelikte Şirince’de. 


7 – Bergama

7 – Bergama

Bergama, köklü bir tarihin bize bıraktığı en güzel miraslarından birisi. Öyle ki, Helenistik dönemde dünyanın en güzel şehri olarak biliniyormuş Bergama. Kalabalığın keşmekeşinden uzakta ruhunuzu arındırırken antik kentler ve büyüleyici manzaraları ile sonbaharla yenilenen doğa gibi kutsal bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Kaynak: Neredekal.com

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Berlin seyahat rehberi