Mutlu bir beraberlik için yaş farkı en fazla 5-10 olmalıdır

Mutlu bir beraberlik için yaş farkı en fazla 5-10 olmalıdır

Mutlu bir beraberlik için yaş farkı en fazla 5-10 olmalıdır

05 Aralık 2010, Pazar 05:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) Başkanı Dr. Cem Keçe

Her kuşağın beklentisi değişiktir

¦ Aşkın yaşı yoktur derler, ya cinselliğin yaşı?

Cinsellik en fazla hangi yaşlarda dorukta yaşanıyor? Cinselliğin de yaşı yoktur. Cinsellik doğumdan ölüme kadar hayatımızın doğal bir parçasıdır. Libido adı verilen cinsellik dürtüsü insanı cinsel eylem arayışına iten ve aynen açlık, susuzluk, kendini koruma dürtüleri gibi çalışan bir itici güçtür. Ancak erkekler 20-30’lu yaşlarda, kadınlar ise 30-40’lı yaşlarda cinselliği doruklarda yaşarlar.

¦ Kadınların yaşları ilerledikçe cinsellikte daha iyi olduğu, erkeklerin performansının düştüğü söylenir. Ama erkekler tam tersini savunur. Hangisi doğru?

Aslında her ikisi de doğru olabilir. Kadınlar yaşlandıkça olgunlaşır, tıpkı bir şarap gibi. Kendi bedenlerini keşfederler ve bir erkeği nasıl mutlu edeceklerini öğrenirler. Erkekler ise gençken çok isteklidir, yaşlandıkça istekleri azalır. İsteğin azalması performans düşüklüğüne yol açabilir ama bu her zaman geçerli değil. Hem erkek hem de kadında libido yaşa bağlı azalma gösterse de, çiftler sağlıklı oldukları sürece çok ileri yaşlara kadar hiçbir tedaviye gereksinim olmadan cinsellik yaşamaya devam edebilir.

¦ Her yaşın ayrı bir güzelliği var yani...

Evet, her yaş döneminin ayrı bir güzelliği ve özelliği vardır. Cinselliği doğuştan getiririz ama yaşam boyunca onu geliştirmek ya da olduğu yerde bırakmak bize bağlıdır. Yaş ilerledikçe geliştirdiysek daha haz alıcı bir cinsel yaşantımız olabilir.

¦ Libidonun yaşa göre seyri nasıldır?

Libido kadında 35 yaşına kadar artar, 45 yaşına kadar sabit kalır ve çok ileri yaşlara kadar azalarak da olsa gücünü korumaya devam edebilir. Kadın sağlıklı olduğu sürece yine çok ileri yaşlara kadar orgazm olabilme kabiliyetini korur. Erkekte ise libido 20-30 yaşlar arasında doruğa çıkar. Erkek de sağlıklı olduğu sürece ileri yaşlara kadar ereksiyon ve orgazm olabilme özelliğini korur. Ancak yaş ilerledikçe (burada bahsettiğim yaş, 70 ve üstüdür) doğal olarak ortaya çıkan değişiklikler ereksiyonun etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

¦ Mutlu bir beraberlik ve cinsel yaşam için yaş farkı en fazla kaç olmalıdır?

En fazla 5-10 yaş olmalıdır.

¦ Arada kaç yaş fark olursa çiftler birbirinin isteklerini karşılayamaz?

10 yaş fark olması çiftlerde sorun yaratabilir. Çünkü insanlar her 10 yılda bir yeni bir kuşak yaratırlar ve her kuşağın algıları ve beklentileri farklıdır.

¦ 40 yaş farkın olduğu ilişkiler bile görüyoruz. Burada durum ne olur?

Cinsel sağlık, cinsellikle ilgili fiziksel, ruhsal ve sosyokültürel sağlık ve esenlik sürecinin kesintisiz olarak yaşanmasıdır. Yaşla birlikte bu süreç kesintiye uğrayabilir, kişinin hem sağlığı etkilenir hem de yaşam kalitesi bozulabilir. Çift birlikte bir uyum yakalamışsa yaş farkı sorun yaratmayabilir de. Ama 40 yaş gibi büyük farkları ancak para, pul, güç, makam ve mevki kapatabilir. Ayrıca yaşla birlikte artış gösteren organik kökenli hastalıklar da cinsel sağlığı olumsuz etkiler. Tansiyon yüksekliği, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi damarsal hasar yaratan hastalıklar, kronik depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar her zaman cinsel hayatı olumsuz etkiler. Ancak cinsellik doğduğumuz andan itibaren başlar ve nefesimiz bizi terk edene kadar da belli, değişken istekler haline sürer. Seks isteği her canlıda vardır ve yaşla alakası olmayan bir durumdur. 

Psikolog Zehra Erol

Yaş farkı sosyal ortamlarda kendini gösterir

Aşk en güçlü hissedilen duygulardan biridir. Diğer duygulardan farklı değildir, her yaşta hissedilir. Ancak en coşkulu aşklar sıklıkla ergenlikte yaşanır. 19-25 yaş arası kişinin yakın ve özel ilişkiler geliştirme çabasının olduğu dönemdir. Bu dönemde yakın ilişki kurmamak kişinin kendini yalnız hissetmesine neden olur. Yakın ilişki kurma ve bu ilişkilerde cinselliğin de yaşanması görülür. 30’lu yaşlar ile 40’lı yaşların başında kurulan birliktelikleri üretken hale getirmek önemlidir. Özellikle kadınlarda aşık olmak ve bu birlikteliğin sonucu çocuk sahibi olma arzusu vardır. Aşkta aynı tutku görülse de geleceğin sınırlamalarının farkında olmak, ilişkiler ve gelecekle ilgili kaygıları arttırır. Yaş ilerledikçe deneyimlerin fazlalığı iç dünyayı zenginleştirir. Bu nedenle aşk ve cinselliğin yaşanışı üzerinde olumlu bir etkisi olur.

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra cinselliğin sıklığı azalırken ilgi görme, paylaşım ve özellikle de yalnızlığın paylaşılması daha ön plandadır. Büyük yaş farkları ilişkide zorluklara neden olur. Yaşı büyük olan kendi tecrübe ettiği şeyleri partnerinde gördüğünde müdahale edip deneyimlerini aktardığında yaşı küçük olan kendini yetersiz hisseder. Artık isteklerini ifade etmek ve yaşadıklarını anlatmak konusunda sınırlar koymaya başlayacaktır. Diğer yandan kaçınılmaz şekilde yaşlılığın yaşı büyük olanı hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilemesi çift arasında sorunlara yol açacaktır. En basitinden 20’li yaşlarda sosyal ilişkilere daha çok zaman ayırılırken 40’lı yaşlarda sosyal ortamlarda seçici davranılır ve bu her iki tarafı da zorlar. Cinsel ilişkilerde de bir yandan deneyimler kişinin kendine güvenini arttırırken diğer yandan yaşla birlikte sorumlulukların artması enerjinin farklı alanlara dağılıyor oluşu kaygıyı da beraberinde getirir.

 Gençlik ve yaşlılık aşkın en yoğun yaşandığı zamanlar 

¦ Bir araştırmaya göre 40’larındaki kadınların yüzde 80’i, 20’li yaşlarındaki kadınlardan daha mutlu bir cinsel yaşama sahipmiş...

Buna bütün kadınları kapsayan bir yanıt vermek mümkün değil. Çünkü cinsel hayatın herhangi bir yaşam diliminde iyi ya da kötü olmasını belirleyen birçok etken var. Yaş da bunların arasında, ama en önemlisi değil. Eğer 40 yaşlarındaki kadın, kendisine değer veren ve arzulayan bir erkekle beraberse cinsel hayatı da iyi olacaktır. Çalışmada söylenmeye çalışılan, kendisi ve bedeniyle ilgili bütün komplekslerinden kurtulmuş, daha önceki ilişkilerinde göre daha iyi bir cinsellik yaşamakta olan bir kadın. Böyle bir kadın 40’lı yaşlarından sonra kendini ilişkiye ve cinselliğe daha iyi bırakabilir, daha iyi bir cinsel hayatı olur.

Aşkın ve seksin ideal ortalama bir yaşı var mıdır?

Ne aşkın ne de seksin ideal bir yaşı vardır. Ama herkes bilir ki her şeyin az bilineni, az tecrübe edileni daha heyecan vericidir. Hayalkırıklıkları, sorunlu ilişkiler arttıkça kendimizi yeni bir ilişkiye bırakabilmemiz de güçleşir. Bu da daha dikkatli olmamıza ve alacağımız hazzın azalmasına yol açar. Bir ilişkiden alacağımız hazzın artması, alacağımız risklerle doğru orantılıdır. Ama hayat denen şey yalnızca aşktan alınacak zevklerden oluşmuyor. Her şeyin olduğu gibi aşkın da bir bedeli vardır. Bunu ödemeyi göze alanlar en azından ilişkileri süresince kendilerini çok iyi hissederler.

Büyük yaş farkları ilişkiyi nasıl etkiliyor?

Büyük yaş farkı olan çiftlerin ilişkilerinde iki tarafın da motivasyonu farklı olur. Yaşlı bir erkek ya da kadınla birlikte olan gençlerin kendi ebeveynlerinden ayrılmayla ilgili bilinçdışı sorunları olma ihtimali yüksektir. Kendilerinden çok genç erkek ya da kadınlarla birlikte olanların ise ölmekten korkmaya başladıkları, genç kalmak için nafile bir çaba içine girdikleri söylenebilir. Ama ender de olsa, aşk yaşıyor da olabilirler. Yani çiftin ilişkisi hakkında yaş farkına bakarak yorumda bulunmak doğru olmaz.

Yaş farkı ilişkiyi nasıl etkiliyor?

Beklentiler sahiden karşılanabilir mi? İlişkinin başlangıcında belki karşılanıyordur. Cinselliğin rutinleşmeye başlamasıyla yaş farkından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkar ki, böyle ilişkilerin, arada başka beklenti, hesaplar söz konusu değilse, uzun sürmesi mümkün değildir. Cinsellikteki performans ilişkinin hangi evresinde olduğunuz ve eşinizden aldığınız hazzın düzeyine bağlıdır. Cinsel tecrübe kazanmış olan ve cinsel ilişki sırasında yalnızca kendi alacağı zevki düşünmeyip eşinin de haz alması için çaba gösteren kadın veya erkek, yaşı ilerledikçe daha iyi performans gösterir. 

Aşkın en duygusal yaşandığı zaman dilimi nedir?

Tabii ki gençlik ve yaşlılık. Birinde hayata girmeye çalışıyoruzdur, diğerinde hayatta kalmaya.

3

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaz geliyor farkında mısın? Peki, yaza hazır mısın?