Mutlu bir ilişkinin şaşırtıcı sağlık faydaları

Aşk tek başına her daim mutlu etmez ve bazen stres kaynağı olabilir ancak mutlu bir ilişki içindeki aşıklar için daha düşük kan basıncı, daha az soğuk algınlığı, daha iyi stres yönetimi sadece başlangıç... İşte mutlu bir ilişkinin şaşırtıcı sağlık faydaları / ÖZEL

20 Ekim 2021, Çarşamba 11:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SAKİN VE İSTİKRARLI BİR SEVGİ

SAKİN VE İSTİKRARLI BİR SEVGİ

Rochester Üniversitesi'nde psikoloji profesörü Harry Reis, "Yeni bir aşkın yoğun, tutkulu aşamasının sağlığa faydalı olduğuna dair hiçbir kanıt yok” diyor 

"Aşık olan insanlar, bunun aynı anda hem harika hem de ıstırap verici olduğunu söyleyebilirler. Tüm bu inişler ve çıkışlar bir stres kaynağı olabilir. Açık sağlık yararları sağlamak için daha sakin, daha istikrarlı bir sevgi biçimi gerekir.

Tatmin edici, uzun vadeli ilişkilere katılan insanların çeşitli sağlık sorunlarında daha iyi performans gösterdiğine dair çok güzel kanıtlar var"


DAHA AZ DOKTOR ZİYARETİ

DAHA AZ DOKTOR ZİYARETİ

The Health and Human Services Department hazırladığı rapor için evlilik ve sağlık üzerine çok sayıda çalışmayı gözden geçirdi. 

Raporun en çarpıcı bulgularından biri, evli insanların daha az doktor ziyareti ve ortalama hastanede kalış sürelerinin daha kısa olması.

DAHA AZ DEPRESYON

DAHA AZ DEPRESYON

Health and Human Services raporuna göre, evlenmek ve evli kalmak hem erkeklerde hem de kadınlarda depresyonu azaltıyor. 

Reis, bu bulgunun şaşırtıcı olmadığını, çünkü sosyal izolasyonun açıkça daha yüksek depresyon oranlarıyla bağlantılı olduğunu söylüyor . 

İlginç olan, evliliğin, özellikle genç yetişkinler arasında, aşırı alkol kullanımı ve uyuşturucu kullanımında azalmaya da katkıda bulunmasıdır.

DÜŞÜK KAN BASINCI

DÜŞÜK KAN BASINCI

Mutlu bir evlilik tansiyonunuz için iyidir . Annals of Behavioral Medicine'de yapılan bir araştırmanın sonucu bu . Araştırmacılar, mutlu evli insanların en iyi kan basıncına sahip olduğunu, ardından bekarların izlediğini buldu. 

Mutsuz evli kişilerin kan basıncının ise diğerlerine göre daha yüksek seyrettiği ortaya çıktı

DAHA AZ KAYGI

DAHA AZ KAYGI

Kaygı söz konusu olduğunda, sevgi dolu, istikrarlı bir ilişki yeni romantizmden üstündür. 

New York Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, aşık insanların beyinlerine bakmak için fonksiyonel MRI taramaları kullandılar. 

Tutkulu yeni çiftlerle, güçlü bağları olan uzun süreli çiftleri karşılaştırdılar. Her iki grup da beynin yoğun aşkla ilişkili bir bölümünde aktivasyon gösterdi.

Aynı rapor, uzun süreli bağları olan çiftlerin kaygı aktivasyonlarının da az olduğunu işaret ediyor.

DOĞRU AĞRI KONTROLÜ

DOĞRU AĞRI KONTROLÜ

Mutlu bir ilişki ağrıyı azaltıyor.

MRI taramaları bir gerçeği daha ortaya koydu. Uzun süreli çiftler için başka bir büyük avantajı ortaya koyuyor; Beynin ağrıyı kontrol altında tutan kısmında daha fazla aktivasyon görüldü.

Bunu destekleyen başka çalışmalarda var;

127.000'den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, evli kişilerin baş ağrısı ve sırt ağrısından şikayet etme olasılığı daha düşüktü.

Farklı bir çalışma da araştırmacılar 16 evli kadını elektrik çarpması tehdidine maruz bıraktı. Kadınlar kocalarının elini tutarken, stresle ilişkili beyin bölgelerinde daha az tepki gösterdiler . 

Evlilik ne kadar mutlu olursa, etkisi o kadar büyük olur.

DAHA İYİ STRES YÖNETİMİ

DAHA İYİ STRES YÖNETİMİ

Aşk insanların acıyla başa çıkmasına yardımcı olduğu için, diğer stres türlerinde de etkili gibi görünüyor.

Prof. Reis şöyle açıklıyor

“Bir stres etkeniyle karşı karşıyaysanız ve sizi seven birinin desteğini aldıysanız, daha iyi başa çıkabilirsiniz. Örneğin işinizi kaybederseniz, sizi destekleyecek bir eşin olması duygusal ve finansal olarak yardımcı olur"

DAHA AZ GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI

DAHA AZ GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI

Sevgi dolu ilişkilerin stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltabildiğini gördük bununla birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirdiği ortaya çıktı.

Carnegie Mellon Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, olumlu duygular sergileyen kişilerin soğuk algınlığı veya grip virüslerine maruz kaldıktan sonra hastalanma olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

DAHA HIZLI İYİLEŞME

DAHA HIZLI İYİLEŞME

Olumlu bir ilişkinin gücü, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. 

Ohio Eyalet Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar evli çiftlerle yapılan çalışmada, basit kesiler şeklinde küçük yaralar meydana getirdi. Birbirlerine karşı çok fazla düşmanlık sergileyenlere kıyasla, sıcak bir şekilde etkileşime giren eşlerde yaralar neredeyse iki kat daha hızlı iyileşti.

DAHA UZUN ÖMÜR

DAHA UZUN ÖMÜR

Giderek artan bir araştırma grubu, evli insanların daha uzun yaşadığını gösteriyor. En büyük çalışmalardan biri, 1990'larda sekiz yıllık bir dönemde evliliğin ölüm üzerindeki etkisini inceliyor

National Health Interview Survey'den elde edilen verileri kullanan araştırmacılar, hiç evlenmemiş kişilerin, evli insanlardan %58 daha fazla ölme ihtimalinin olduğunu buldular.

MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN 4 MADDE

MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN 4 MADDE

New York Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Arthur Aron,, somut faydalar sağlayan sevgi dolu bir ilişkiyi teşvik etmek için dört ipucu sunuyor:

  • Depresyonda veya endişeliyseniz, tedavi olun.
  • İletişim becerilerini tazeleyin ve çatışmayı ele almayı öğrenin.
  • Sevdiğiniz kişiyle düzenli olarak zorlu ve heyecan verici şeyler yapın.
  • Birbirinizin başarılarını kutlayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkinin ilk 3 ayında dikkat edilecek şeyler