Mutlu evliliğin sırrını bilim insanları açıkladı

ABD’nin Yale Üniversitesi’nden klinik psikologlar, evliliklerin ömrünü uzatmak için araştırma yaptı. Ortaya çıkan sonuç ise şaşırtıcı...

31 Mayıs 2019, Cuma 09:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzun süren, mutlu evliliklerin sırrını hiç düşündünüz mü? Büyük bir aşkla ve umutla yaptığınız bu tercihin ileride sizi mutsuzluk kıskacına sıkıştırmaması için neler yapmalısınız?

Mutlu evliliklerin temelinde sevgi ve saygı dolu bir ilişki ve karşılıklı anlayış olduğunu düşünürüz. Bu aslında kısmen doğru bir düşünce.

ABD’nin Yale Üniversitesi’nden klinik psikologlar, evliliklerin ömrünü uzatmak için çiftlerin birbirlerini sevmelerinin ve birbirlerine destek olmasının yeterli olmadığını açıkladı. 

Oksitosin hormonunun eksikliği, evliliklerde mutluluğu da öldürüyor.

Halk arasında ‘mutluluk hormonu’ olarak bilinen oksitosin salgısı, o kişinin romantizm seviyesini ortaya koyuyor. 

Bu hormon, kadınların doğum sırasında çocuklarıyla bağ kurmasında rol oynuyor. Aynı zamanda sevişmede, temasta, kucaklaşmada da salgılanıyor. 

Yıllar içinde bu hormonun giderek azalması evlilikte daha fazla sorunun yaşanmasına ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olabiliyor.

Daha doğrusu azalan hormon sizin sorunları eskiye göre daha fazla duyumsamanıza sebep oluyor. Eskiden görmezlikten geldiğiniz şeyler artık kaçınılmaz hale geliyor.

Bu durumda yapılması gereken şey ise hormon seviyesi düştükçe evlenme kararınıza sebep olan aşk, sevgi, bağlılık gibi duygularınızı daha çok hatırlayıp, onları kaybetmemek için özen göstermek olabilir...

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 30 yaşından sonra yeni bir ilişkiye başlayacak olanlara tavsiyeler