Muz kabuğunun sağlığa 7 faydası

Çoğu zaman muzu yediğimiz zaman kabuğunu hemen çöpe atıyoruz. Oysa ki muz besleyici olduğu kadar kabuğu da şifa deposu. Muz kabuğunu cilde sürmenin yanı sıra muz kabuğunu kaynatıp içmenin faydası da var. Muz kabuğu ile sivilce oluşumunu önleyebilir ve birçok cilt hastalığını tedavi edebilirsiniz. İşte muz kabuğunun bilinmeyen 7 faydası.

28 Temmuz 2020, Salı 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Kabızlıkla mücadele eder

1-Kabızlıkla mücadele eder

Muz kabukları, bağırsak geçişini düzenler ve kolonda biriken atıkların giderilmesini sağlar. Muzu, kabuklarını, su ve biraz da yulafı mikserde karıştırarak tüketmeniz, kabızlık sorununuzu çözecektir.


2- Uykusuzluk, depresyon ve stresle mücadele eder

2- Uykusuzluk, depresyon ve stresle mücadele eder

Kaynayan suyun içine muz kabuklarını atın. 3 dakika kaynatıp balla tatlandırarak tüketin. Muz kabuğu, uykusuzlukla mücadeleye ek olarak stres ve depresyonu hafifleten, triptofan adlı bir amino asit içerir. Vücudun bu maddeyi alması, iyi hissetmeyi sağlayan seroton üretimine yardımcı olur.

3-Dişleri beyazlatır

3-Dişleri beyazlatır

Muz kabuğunu bir hafta boyunca bir dakika dişlerinize sürdüğünüzde oldukça maliyetli olan diş beyazlatma uygulamasını gerçekleştirmiş olacaksınız.


4-Siğillere iyi gelir

4-Siğillere iyi gelir

Muz kabuklarındaki aktif bileşikler, deride oluşan siğillere karşı doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Siğilin olduğu bölgeye muz kabuğunu uygulayın ve bir gece boyunca bekletin. Böylece hem var olan siğilleri yok eder hem de yenilerinin oluşmasını engeller.5-Sivilce oluşumunu engeller

5-Sivilce oluşumunu engeller

Antioksidan açısından oldukça zengin olan muz kabuğu aynı zamanda iltihap önleyici özelliğe sahip. Mikroplarla savaşarak akne oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olan muz kabuğu aynı zamanda var olan akne ve sivilceleri de kurutuyor. Muz kabuklarını sivilcelerinizin olduğu bölgeye günlük beş dakika boyunca masaj yaparak uygulayın ve var olan sivilceleriniz tamamen gidene kadar bu uygulamaya devam edin.


6-Yaşlanmayı önler

6-Yaşlanmayı önler

Kuru cilt daha çabuk yaşlanır. Eğer kuru bir cildiniz varsa muz kabuklarını püre haline getirin ve bir yumurta ekleyin. Ardından yüzünüze uygulayın ve beş dakika boyunca bekleyin. Böylece cildiniz kolaylıkla nemlenecektir.


7-Göz altı morluklarına ve torbalarına iyi gelir

7-Göz altı morluklarına ve torbalarına iyi gelir

Muz kabuğundaki potasyum sayesinde göz altı torbalarından kurtulabilir, yorgun ve şiş gözüken gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. Nemlendirici özelliği olan muz kabukları aynı zamanda göz altı torbalarından kurtulmanızı da sağlayabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Diyabetin doğal ilacı Anadolu propolisi (Propolisin faydaları)