Muzda şok düşüş üreticiyi üzdü

Muzda şok düşüş üreticiyi üzdü

Mersin Anamur'da kaçak muz girişi nedeniyle 1,5 liraya kadar düşen muzun kilosunun son 7 yılın en düşük seviyesinde olduğu bildirildi

09 Kasım 2016, Çarşamba 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel, Anamur muzunun kilosunun 2,5 liradan 1,5 TL’ye kadar düştüğünü belirterek, "Gümrüklerde yetkililerin duyarlı davranarak denetimleri artırmasını istiyoruz" dedi.

Devletin yerli muz üreticilerini korumak için ithal muzdan yüzde 145.8 oranında vergi aldığını hatırlatan Güzel, şu anda transit geçiş adı altında ülkeye sokulan muzdan vergi alınmadığını söyledi. Suriye, İran ve Irak'tan kaçak yollarla Türkiye'ye getirilen muzların iç piyasaya sürüldüğünü ve bundan dolayı yerli üreticilerin mağdur duruma düştüğünü ifade eden Güzel, "Anamur muzu Türkiye’nin olmazsa olmazlarından birisidir. Muzun kilosu bu fiyatlara hiç düşmedi. Son 7 yıldır ilk defa böyle bir düşüş yaptık. Bu düşüşe hükümetimizin bir an önce önlem alması gerekmektedir. Çiftçilerimiz mağdur durumda ve şu anda 500 bin kişiye istihdam sağlayan Anamur muzunun ayaklar altına alındığını düşünmekte" dedi.

Anamur'da 15 yıldır muz üreticiliği yapan Mustafa Yıldız, "Şu an muz fiyatlarının düşük gitmesinden rahatsızız. Devlet eliyle kredi çekip sera yaptık, dönümü 50-55 bin liraya mal oluyor. Muzu diktik ama muz fiyatları çok düşük gittiği için kredimizi geriye ödemekte zorluk çekiyoruz. Yetkililerin buna bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Halkbank, VakıfBank, İş Bankası, ING peş peşe duyurdu! Rakamlar belli oldu...