Müzik eşliğinde spor yapmak neden daha kolay?

Müzik, beynin "ağrı kesici" salgılamasına yol açıyor ve sporun neden olduğu ağrıları azaltıyor. Kanada'da yapılan araştırmadan çıkan bu sonuç, müzik eşliğinde spor yapmanın neden daha kolay olduğunu açıklıyor

08 Ağustos 2015, Cumartesi 13:55
A A
Müzik eşliğinde spor yapmak neden daha kolay?

Spor yapmanın müzik dinleyerek daha kolay hale gelmesinin nedeninin bazı ağrı kesici kimyasalların salgılanması olduğu belirlendi.

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden David Levitin ve ekibinin araştırması, sevilen parçalar dinlenirken beynin morfin gibi etki gösteren opioid kimyasalını salgıladığını ve bunun sporun yol açtığı ağrıları azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.Bilim insanları, müzik dinlerken spor yapanların salgıladığı kimyasalları inceledi.

Opioidin ağrı kesici özelliğinden yola çıkarak, uyuşturucu tedavisinde kullanılan bir ilaç yardımıyla bu kimyasalın salgılanmasını önledi. Tekrar müzik eşliğinde spor yapan katılımcılar bu kez daha az zevk aldı.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN MÜZİK AĞRI TEDAVİSİNDE KULLANILABİLİR

Müziğin ağrıların dindirilmesinde daha sık kullanılabileceğine ışık tutan araştırmanın sonuçları "New Scientist" dergisinde yayımlandı.

Levitin ve ekibinin 2 yıl önceki araştırması, müziğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve stresi azalttığını ortaya koymuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.