Nabi Avcı'dan 'Topkapı Sarayı kayıyor' iddialarına yanıt geldi!

Nabi Avcı'dan 'Topkapı Sarayı kayıyor' iddialarına yanıt geldi!

Topkapı Sarayı’nın denize doğru kaydığı iddialarını değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Nabı Avcı, 'Denize doğru kayma söz konusu değil. Topkapı Sarayı’na yönelik Marmaray inşaatı ya da Avrasya Tüneli’nin olumsuz etkilerine dair elimizde hiçbir bilimsel gösterge yok' dedi

22 Ocak 2017, Pazar 16:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, basın mensuplarının Topkapı Sarayı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Topkapı Sarayı ile ilgili  yapılan incelemelerin devam ettiğini belirten Nabi Avcı, sarayda denize doğru kaymanın söz konusu olmadığını söyledi.

Sarayın hazine odasında meydana gelen çatlaklarla ilgili daha öncesinde bir hassasiyet oluştuğunu belirten Nabi Avcı, "O konuyla ilgili daha önce açıklamalar yapıldı. Hazine dairesindeki çatlaklar nedeniyle daha önce bir hassasiyet oluşmuştu. Bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili uzmanlarla yaptığımız ortak çalışmalar var. Bu çalışmalar bir yıldan beri sürüyor. En son geçtiğimiz ay içerisinde özellikle hazine dairesine etki eden faktörleri belirlemek için çevrede 26 adet sismik kayıt kuyusu açıldı. Bu kuyuya yerleştirilen cihazlar aracılığıyla sarayın ve özellikle hazinedeki çatlakların ne kadar yer zeminindeki hareketlilikten, ne kadar başka faktörlerden, basınçtan etkilendiğini belirlemek için bili dedi.


Topkapı Sarayı denize yürüyor!


DENİZE DOĞRU BİR KAYMA VAR MI?

Şubat sonu itibariyle yapılan çalışmaların neticeleneceğini söyleyen Bakan Avcı, "Bu konuda haberde yer alan konuyla ilgili de açıklama yapmak gerekiyor. Buradaki zemin hareketliliğinin Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin çalışmalarınında oradaki zemin hareketliliğine olu diye konuştu.

Zeminde olduğu iddia edilen kaymanın Marmaray ya da Avrasya Tüneli inşaatıyla ilgisi olmadığını söyleyen Avcı, "Daha önce de bir haber, böyle haberler vardı. Marmara Denizi’ne bakan istinat duvarındaki çatlamalar nedeniyle bir bilim adamımızın yaptığı açıklama vardı. Bu açıklamada uzman arkadaş diyor ki Marmara’ya bakan, yani Marmara Denizi’ne bakan istinat duvarında çatlamalar vardı. Fakat bazı kişiler Marmara Denizi’ne bakan istinat duvarını Marmaray’a bakan istinat duvarı gibi anlıyorlar. Halbuki demecin içine bakınca zaten görüyorsunuz. Marmara Denizi kast ediliyor. Gerek Marmaray inşaatında, gerek Avrasya inşaatında büyük veya küçük bütün inşaatlarda çevre etki analizleri yapılır, gerekli raporlamalardan sonra inşaatlara başlanır. Topkapı Sarayı’na yönelik Marmaray inşaatı ya da Avrasya Tüneli’nin olu dedi.

İHA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşı randevusuna gitmeyenlere karşı Bilim Kurulu üyesinden öneri