Napolyon'un mektubu 405 bin dolara satıldı

Fransa'nın asker imparatoru Napolyon Bonaparte'ın İngilizce kaleme aldığı mektup, Paris'in güneyindeki Fontainebleau'da düzenlenen açık artırmada 405 bin dolara satıldı

11 Haziran 2012, Pazartesi 11:45
A A
Napolyon'un mektubu 405 bin dolara satıldı

Napolyon’un 1816’da İngilizce öğretmenine düzeltmesi için gönderdiği ev ödevi, imparatorluğun kartal figürlü balmumu mührünü taşıyor. Osenat Müzayede Evi, açık artırmada satılan metnin Napolyon’un yazdığı 3 İngilizce mektuptan biri olduğunu belirtti.

Haziran 1815’te Waterloo’da İngilizlere yenik düşen Napolyon, Güney Atlantik’teki Sainte-Helene adasına sürgüne gönderilmişti. Kendisini Ağustos ve Ekim 1815 tarihleri arasında bu uzak adaya getiren İngiliz gemisinde düşmanlarının dilini öğrenmeye ant içen Napolyon, Fransız devriminde Londra’ya yerleşen ve İngilizceyi iyi bilen Las Cases’den ilk derslerini almaya başlamıştı.

Las Cases, 1823’te yayımlanan Sainte-Helen Anıları’nda, Mayıs 1821’de 51 yaşında adada ölen Napolyon’un İngilizce’yi okuyamamaktan utanç duyduğunu ve İngilizce derslerine Ocak 1816’da daha sıkı sarıldığını belirtmişti.

Açık artırmayı düzenleyen Osenat Müzayede Evi, mektubun öngörülen fiyatın beş katına alıcı bulduğunu açıkladı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.