Narkotik köpekleri koronavirüsü 1 hafta önceden tespit edebiliyor

Özel olarak yetiştirilen narkotik köpeklerinin yeni tip koronavirüs vakalarını, eküvyon çubuklarıyla yapılan testlerden bir hafta önce tespit edebildiği keşfedildi. Belçika'nın Oostende Futbol Kulübü'nün oyuncuları üzerinde denenen uygulamada, köpeklerin tahminlerindeki doğruluk payı yüzde 94 olarak belirlendi.

08 Mart 2021, Pazartesi 16:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Belçikalı futbol kulübü Oostende futbolcuları üzerinde gerçekleştirilen pilot uygulamada, özel olarak yetiştirilmiş narkotik köpeğinin, koronavirüs vakalarını eküvyon çubuklarıyla yapılan standart testlerden bir hafta önceden tespit edebildiği görüldü. 

VİRÜS TARAMASI İÇİN KULLANILIYORLAR

VİRÜS TARAMASI İÇİN KULLANILIYORLAR

​Sputnik'te yer alan habere göre, kokuları algılama konusunda özel duyuları bulunan narkotik köpeklerinin Belçika, Finlandiya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde havalimanlarında 'virüs taraması' için kullanıldığı biliniyor. Oostende oyuncuları üzerinde de denenen uygulamada köpeklerin doğru tahminlerde bulunduğu belirtildi.

YÜZDE 94 DOĞRULUK PAYI!

YÜZDE 94 DOĞRULUK PAYI!

Uzmanlar, narkotik köpeklerinin tahminlerindeki doğruluk payının yüzde 94 olduğunu belirtti. Temmuz 2020'de Almanya'da yapılan araştırmaya göre, narkotik köpeklerinin koronavirüs tespiti konusunda başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gezgin köpekler harika fotoğraflarıyla herkesi kıskandırıyor