Narkozsuz 'kalça kırığı' ameliyatı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, Türkiye'de ve dünyada nadir yapılabilen 'narkozsuz parçalı kalça kırığı' ameliyatı yapıldı.

31 Ocak 2013, Perşembe 14:54
A A

Tatvan Özel Can Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Savaş Tunay tarafından gerçekleşen narkozsuz ameliyat, bölgede ilk kez yapılan ameliyat olma özelliği taşıyor. Türkiye’de ve dünyada nadir yapılabilen ve başarı oranı çok düşük olan narkozsuz kalça kemiği kırığı ameliyatının, ölüm riskinin yüksek olmasından dolayı sayılı cerrahlar tarafından yapıldığını belirten Ortopedi Uzmanı Dr. Savaş Tunay, hastanelerine müracaat eden 90 yaşındaki Abdabekir Çağlayan’ın başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Kalp yetmezliği, hemodinamik bozuklukları, yaşının ilerlemiş olması ve genel vücut düşüklüğü olan Çağlayan’ın, birçok hastaneye başvurmasına rağmen ameliyat edilmediğini vurgulayan Tunay, hastanın sağ kalça kemiğine lokal anestezi yöntemiyle eksenel fiksasyon uygulandığını ifade etti. "Narkozsuz parçalı kalça kırığı ameliyatı, sayılı müdahaleler arasında yer alıyor" diyen Tunay, bu ameliyatın bölgede ilk ameliyat olma özelliği taşıdığını kaydetti.

Hasta Çağlayan ise geçirdiği başarılı ameliyat sonrası durumunun iyi olduğunu bildirerek, ameliyatı yapan doktorlara teşekkür etti. Çağlayan’ın torunu Cihat Çağlayan da 90 yaşındaki dedesinin abdest almaya gittiği sırada düşmesi sonucu kalça kemiğini kırdığını anımsatarak, "Daha önce gittiğimiz doktorlar dedemin narkoza dayanamayacağını ve ameliyat masasından kalkamayacağını söylediler.Son çare olarak Tatvan’a geldik. Dedem burada ameliyat edildi. Ameliyat çok başarılı geçti. Dedemin sağlık durumu şimdi çok iyi" diye konuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.