Narsist bir sevgiliyle başa çıkmanın yolları

Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar, gerçekte olduklarından daha büyüklenen ve idealize edilmiş bu imaja sahiptirler. Sosyal medya çağında bu sürpriz değil. Peki narsist bir sevgiliniz varsa bununla nasıl baş edersiniz?

01 Ekim 2021, Cuma 17:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kendi hayallerinize ve duygusal ihtiyaçlarınıza odaklanın. Kendinizi diğer kişinin kuruntularında ve yaşamda kendine hakim olma yolunda kaybetmeyin. 

Daha tatmin olmuş hissetmek için vazgeçmeniz gereken fantezileri içerebilecek yaşam yörüngenize odaklanın.

Açıkça tanınabilir sınırlar belirleyin. 

Bazı narsistler, işlerinizi gözden geçirme, ne isterlerse yapma veya işiniz için kredi alma hakkına sahip olduklarını düşünürler. Sınırlar aşılırsa sonuçları tartışın ve çok hoşgörülü olmayın.

Pasif olmayın, konuşun! 

Savaşlarınızı seçmek burada geçerli olmayabilir - bunun yerine, her zaman net bir şekilde iletişim kurun, ancak sakin ve çatışmacı olmayan bir ton kullanarak davranışlarının neden kabul edilemez olduğunu açıklayın.

Bunun senin hatan olmadığını unutma! 

Narsistlerin diğer insanlara olumsuz davranışlar yansıtma eğilimi olsa da, buna kanmayın ve sadece egolarını yatıştırmak için suçu kabul edin. 

Gerçeği bilin ve ona tutunun.


Potansiyel olarak profesyonel yardım alma konusunda onlarla konuşun. 

Bir terapist, daha iyi bir ortak olabilmeleri için bu duygusal bagajın yükünün bir kısmını almasına yardımcı olabilir. Ancak, kimseyi değişmeye zorlayamazsınız.

Kendinize her gün sevimli, benzersiz ve akıllı olduğunuzu hatırlatın. Olumlu kendi kendine konuşma veya mantralar, eşinizin narsistik davranışlarla saldırdığı anlarda benlik saygısını korumanıza yardımcı olabilir.

Şu anda oldukları gibi kabul etmezseniz, onları asla kabul edemeyeceğinizi anlayın. 

Narsistler, ne kadar çaba sarf ederseniz edin, büyüyen gerçekten yakın ve sevgi dolu bir ilişki kurmayı genellikle zor bulurlar.

Çevrelerindeki insanların yaşamlarından gerçek hayattan örnekler vererek, dışa odaklanmalarına yardımcı olarak empati değerlerini onlara aşılamaya çalışın. “Ben” anlatısından uzaklaşmak çok yardımcı olabilir.

Güçlü bir destek sisteminiz olduğundan ve hatta yalnız olmadığınızı hatırlamanıza yardımcı olacaksa muhtemelen bir terapistiniz olduğundan emin olun. 

Sevdiklerinizle çevrili olmak, verdiğiniz karar ne olursa olsun, yolu daha net bir şekilde yönlendirmenize yardımcı olabileceğinizi takdir eder.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evliliği kurtaran ameliyat