NASA astronotu Christina Koch, 328 günün ardından yeryüzüne ayak bastı

NASA astronotu Christina Koch, 328 günün ardından yeryüzüne ayak bastı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) görevli ABD'li astronot Christina Koch, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 328 gün kalarak tek bir seferde uzayda en fazla kalan kadın astronot unvanını kazandı.

07 Şubat 2020, Cuma 14:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

NASA görevli ABD'li astronot Christina Koch, uzayda geçirdiği 328 günün ardından dünyaya döndü. Koch, tek bir seferde uzayda en fazla kalan kadın astronot unvanını kazandı. Önceki rekor Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 289 gün kaldıktan sonra 28 Aralık'ta Dünya'ya dönen Amerikalı astronot Peggy Whitson'a aitti. Uzayda toplam 665 gün, 22 saat, 22 dakika geçiren Peggy Whitson, daha önceki uçuşlarıyla birlikte uzayda en fazla kalan kadın rekorunu elinde tutuyor. Tarihte en uzun süreli uzay yolculuğu rekoru ise 437 günle (14 ay) Rus kozmonot Valeri Polyakov'a ait.

223 milyon kilometre kat etti

Astronot Christina Koch'la İtalyan astronot Luca Parmitano ve Rus kozmonot Aleksander Skvortsov'u taşıyan Soyuz kapsülü Türkiye saatiyle 12.12'de paraşütle Kazakistan'ın Jezkazgan kenti yakınlarındaki bir meraya indi. Koch, uzay görevi boyunca 5.248 kez yörüngede dolandı ve toplam 223 milyon kilometre yolculuk yaptı. Bu, Dünya'dan Ay'a toplam 291 kez gidilmesi ve geri dönülmesiyle kat edilebilecek bir mesafe.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüs yarasadan değil pangolinden yayılmış olabilir