NASA eylülde göndermişti... Landsat 9'dan ilk görüntüler!

NASA eylülde göndermişti... Landsat 9'dan ilk görüntüler!

NASA'nın 27 Eylül'de fırlattığı yeni nesil gözlem uydusu olan Landsat 9'dan ilk görüntüler geldi. Uydunun kaydettiği ilk görüntüler, Batı Avustralya'nın Kimberly bölgesi açıklarındaki adalar oldu.

09 Kasım 2021, Salı 17:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İklim değişikliğinin yarattığı etkileri gözlemlemesi amacıyla Dünya’nın yüksek çözünürlüklü anlık görüntülerini yakalaması için tasarlanan Landsat 9 misyonunun ilk görüntülerini NASA ve ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) yayımladı.

Görüntülerde ABD, Nepal, Himalayalar ve Batı Avustralya'nın Kimberley bölgesi yer alıyor.

KRİTİK VERİLER SAĞLAYACAK

NASA Yöneticisi Bill Nelson "Landsat 9'ın ilk görüntüleri, Dünya’nın uzaydan görülen manzaralarına ve kıyı şeritlerine dair kritik veriler sağlayacak" diye konuştu.

"Bu program, hayatı iyileştirmekle kalmayıp can da kurtaracak" diyen Nelson, sözlerini şöyle sürdürdü:

NASA, Amerika'daki ve dünyadaki karar alıcıların iklim krizinin yarattığı tahribatı daha iyi anlamaları, tarımsal uygulamaları yönetmeleri, değerli kaynakları korumaları ve doğal afetlere daha etkin yanıt vermeleri amacıyla Landsat verilerine erişimi güçlendirmek ve iyileştirmek için USGS’le çalışmaya devam edecek.

PROGRAMIN 9, YÖRÜNGEYE ULAŞAN 8. UYDU

Landsat 9, adından da anlaşılacağı üzere NASA’nın 1972'den beri Dünya’yı yörüngeden inceleyen Landsat programının 9. uydusu. Ancak aslında yörüngeye ulaşabilen 8. uydu konumunda.

Zira Landsat 6, 1993’te fırlatma sırasındaki bir hata nedeniyle yörüngeye oturamamıştı.

Landsat 9, 2013'te fırlatılan Landsat 8’le birlikte çalışarak 8 günde bir gezegenin tamamını görüntüleyecek. Yeni uydu, aslında 1999'da fırlatılan Landsat 7'nin yerini alıyor. Ancak uydu üzerindeki bilimsel araçlar çok daha gelişkin.

NASA yetkilileri, Landsat 9 kameralarının belirli bir rengin 16 binden fazla tonunu ayırt edebildiğini ifade ediyor. Landsat 7 kameraları, renklerin sadece 256 tonunu ayırt edebiliyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa'da Lübnanlı rahibe çocuk istismarından hapis cezası!