NASA kendini bileyen bıçak üretti

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendisleri ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) bilim adamları, körelmeyen ve  kendini bileyen bıçak üretti

19 Ocak 2017, Perşembe 18:20
A A
NASA kendini bileyen bıçak üretti
Kaliforniya merkezli bıçak  üreticisi Habitat’ın genel müdürü Adam Ackerman, "KNASA Şef Bıçağı" adı verilen  ürünün, Caltech’den bilim adamları tarafından geliştirilen ultra sert alaşımdan  üretildiğini ve NASA mühendisleri tarafından test edildiğini belirtti.        

 Diğerlerinden 2 kat keskin olan bıçağın 5 kat daha uzun ömürlü  olduğunu söyleyen Ackerman, "Bu bıçak 200 yıldır yapılan ilk gerçek icat." dedi.        

 Adam Ackerman, "Bıçak, titanyumdan 2 kat daha güçlü. Paslanmaz çelik,  lazer birleştirme teknolojisi kullanılarak sapına bağlanıyor." ifadesini  kullandı.          


KULLANDIKÇA DAHA KESKİN HALE GELİYOR


"Rockwell sertliği" 70’in üstünde çıkan bıçaktaki nano-tırtıkların,  bıçağa benzersiz kesme performansı sağladığını söyleyen Ackerman, "Kullanıldıkça  ortaya çıkan dişler, bıçağı zamanla daha keskin hale getiriyor." açıklamasında  bulundu.        

Bıçağın her iki yüzünün de 12,5’ar derece açıyla üretildiğine dikkati  çeken Adam Ackerman, bu özelliğinin KNASA Şef Bıçağı’nı diğerlerinden daha ince  hale getirdiğini sözlerine ekledi.          

Habitat, bıçağın perakende satış fiyatının 100 doların altında  olacağını ve mayıs ayında piyasaya çıkacağını açıkladı.  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.