NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı

NASA, Mars Keşfi Yörünge Aracı (Mars Reconnaissance Orbiter) adını verdiği uzay aracından gelen çok özel fotoğrafları paylaştı. Fotoğraflarda Mars'taki mevsim şartları nedeniyle oluşan buzlu kum tepeleri görülüyor. Tepeler yaklaşık 5 kilometre boyunca zik-zaklı şekilde uzanıyor.

28 Mart 2021, Pazar 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

NASA, Mars'ın kuzey bölgesinde yer alan buzlu kum tepelerinin fotoğrafını paylaştı. Tepedeki bu buzlar ise mevsim değiştiğinde eriyor ve meydana kanal şeklinde yapılar gelmesine neden oluyor. Oluşan kanallar da kraterin yamacına doğru uzanıyor.

Ayrıca fotoğrafta dik şekilde uzanan kum tepelerinin şekli, rüzgarın yönünü de gösteriyor. Ana kum tepelerinin olduğu bölgede ise 'kırağı' olduğu tahmin ediliyor çünkü o bölge koyu renkli tonlara sahip çokgen desenlerle kaplı.

Bu gibi küçük detaylarla geniş çaplı sonuçlara ulaşan NASA, Mars Keşfi Yörünge Aracı'nın 2030 yılına kadar aktif olarak hizmet vereceğini öngörüyor. Bu süre boyunca da yapılacak keşiflerle Mars hakkında birçok bilgi elde edilecek ve çıkarımlar yapılacak.

Özellikle Mars yüzeyindeki buzul ve su ile ilgili bilgiler toplanması amaçlanıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar