NASA, Spirit'i kurtaracak manevrayı arıyor

NASA, Spirit'i kurtaracak manevrayı arıyor

21 Kasım 2009, Cumartesi 16:24
A A
NASA, Spirit'i kurtaracak manevrayı arıyor

NASA’nın Mars’ta Nisan’dan beri kuma saplanmış vaziyette bulunan "Spirit" adlı robotu kurtarma çalışmalarının ilk aşaması başarılı oldu. NASA, 2004’te ikizi Opportunity ile Kızıl Gezegen’e sadece 3 aylık görev için indirilmesine karşın hala faal olan Spirit’in tekerleklerinin ileriye doğru döndüğünü ve hafifçe öne hareket ettiğini açıkladı.

Hareketin çok hafif olduğunu, bu nedenle kapana kısılan robotun artık serbest olduğunu söyleyebilmenin mümkün olmadığını belirten NASA, robotu kurtarma çalışmalarının Şubat ayına kadar devam edeceğini, eğer kurtarılamazsa bundan sonra ne yapılacağına karar verileceğini bildirdi.

Robot, geçen nisan ayında geri hareket ederken talk pudrası inceliğinde bir kuma saplanmış, tekerlekleri kurtulmaya çalıştıkça daha da derine saplanmıştı.

Dünyada kurulan benzer ortamlarda yapılan denemeler sonucunda NASA, sonunda aracı bu bataktan çıkarmanın yolunu bulduğunu açıklamıştı.

MARS'TA YAŞAM İÇİN UMUT

Öte yandan Amerikalı bilim adamları, lav kanallarında şimdiye dek sıradan mineraller olduğunu düşündükleri renkli mağara çökeltilerinin aslında bilinmeyen mikrop türleri olduğunu keşfettiler.

National Geographic’in haberine göre, keşiflerini Amerikan Jeoloji Vakfı’nın toplantısında açıklayan bilim adamları, Hawaii, New Mexico ve Atlas Okyanusu’ndaki volkanik Portekiz Azor adalarındaki lav kanallarının duvarlarında buldukları mikropların, Mars ve başka gezegenlerde yaşam arayışlarına örnek oluşturabileceğinin altını çizdiler.

New Mexico Üniversitesi’nden mikrobiyologlar, Hawaii’deki lav kanallarının duvarlarında mavi-yeşil, New Mexico’dakilerde altın ve Azor adalarındakilerde pembe renkli kalıntıların dışkı mikropları olduğunu belirterek, "Mars ve ötesinde yaşam izi arayan bilim adamlarının nereye bakmaları gerektiğini bulduk" dediler.

Araştırmacılar 1994’ten bu yana mağaralar ve lav kanallarındaki sıradışı kalıntı ve çökeltileri araştırıyor ve bunları mikroskop veya DNA testi yöntemi ile inceliyorlardı.Mars yörüngesindeki bir uzay aracının 2007’de çektiği fotoğraflarda da Kızıl Gezegen’de lav kanalı bacaları olduğu sanılan karanlık delikler tespit edilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.