NASA uzaya insan spermi göndereceğini açıkladı

NASA, döllenmenin nasıl gerçekleşeceğini araştırmak amacıyla tarihte ilk kez uzaya insan spermi göndereceğini açıkladı

17 Nisan 2018, Salı 16:16
A A
Micro-11 adı verilen görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na donmuş insan spermi ve boğa spermi gönderilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA “Uzaydaki sıfır yer çekimi sebebiyle üreme biyolojisini uzayda araştırmak faydalı olacak. Bu sayede Dünya’daki yer çekimi yüzünden anlaşılamayan döllenme süreçlerini ve bağlantılarını ortaya çıkarabiliriz. Daha önce deniz kestanesi ve boğa spermleriyle yaptığımız denemeler, aktifleşme anının sıfır yer çekiminde daha hızlı yaşandığını, ancak birleşme olayına yol açan adımların daha yavaş veya hiç gerçekleşmediğini gösterdi. Bu aşamadaki gecikmeler veya sorunlar uzayda döllenme olmasını engelleyebilir.” dedi.

Astronotlar donmuş haldeki sperm örneklerini çözüp sperm aktivasyonunu tetiklemek için kimyasal karışımlar ekleyecek. Daha sonra da spermin uzayda ne kadar iyi hareket ettiğini kayıt altına alacaklar. dunyahalleri.com'un haberine göre örnekler saklanıp Kansas Üniversitesi’ne gönderilecek ve bilimciler de spermlerin uzayda nasıl hareket ettiğini inceleyecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.