NASA'daki kimyager uzay kokusunu parfüm yaptı

NASA'daki kimyager uzay kokusunu parfüm yaptı

NASA'da görev yapan bir kimyager tarafından üretilen "uzay kokusu"nun piyasaya sürülmesi için kampanya başlatıldı. Astronotlar Eau de Space adlı parfümün kokusunu barut, biftek, ahududu ve rom karışımına benzettiğini ifade etti.

30 Haziran 2020, Salı 11:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'da çalışan bir kimyagerin geliştirdiği 'uzay kokusu'nun parfüm olarak piyasaya çıkarılması için kitle fonlaması platformu Kickstarter üzerinden bir proje başlatıldı. Eau de Space adlı parfümün barut kokusunu andırdığı belirtiliyor.

Omega Ingredients adlı şirketin ürün yöneticisi Matt Richmond'a göre "Eau de Space", 2008'de NASA tarafından görevlendirilen Steve Pearson adlı kimyager tarafından dört yıllık bir çalışmayla geliştirildi.

NASA'nın eğitim projesi, astronotların "uzayda bir sürprizle karşılaşmamasını" amaçlıyordu.

Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan Peggy Whitson adlı bir astronot 2002'de CNN'deki bir söyleşisinde uzay boşluğunun kokusunun "silah ateşlendikten hemen sonra çıkan barut kokusuna" benzediğini söylemişti.

'Barut, biftek, ahududu ve rom karışımı'

Matt Richmond kokuyu tarif etmekte zorlandığını belirterek "Astronotlar kokuyu barut, yüksek ateşte pişirilen biftek, ahududu ve rom kokularının karışımına benzetiyor" dedi.

Richmond, bu kokuyla amaçlarının deneysel eğitim yoluyla çocukların STEM eğitimine (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) ilgisini artırmayı hedeflediklerini ve şimdi "Ay kokusu" üzerinde çalıştıklarını söyledi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in yalanladığı iddia: Uygur Türklerine toplu kısırlaştırma uygulanıyor