NASA’nın uzay aracı OSIRIS-REx, gök taşı Bennu’ya ulaştı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracı OSIRIS-REx'in, 2 yıldır kovaladığı gök taşı Bennu’yu sonunda yakaladığını ve 19 kilometre kadar yakınına geldiğini duyurdu

04 Aralık 2018, Salı 11:00 Son Güncelleme:
A A
NASA’nın uzay aracı OSIRIS-REx, gök taşı Bennu’ya ulaştı

POSTA.COM.TR

NASA’dan yapılan açıklamada, OSIRIS-REx’in 2 senelik takibin ardından 500 metre çapındaki Bennu’ya ulaştığını bildirdi.

4.5 milyar yıllık Güneş Sistemi'nin oluşumuna ışık tutacak sırlar barındırdığı düşünülen ve bu nedenle 'astronomik bir zaman kapsülü' olarak nitelendirilen Bennu, Dünya'ya 122 milyon kilometre mesafede bulunuyor. 

OSIRIS-REx, her geçen gün Bennu'ya biraz daha yaklaşacak ve 31 Aralık'ta da gök taşının yörüngesine girecek. Şu ana kadar hiçbir uzay aracı, bu kadar küçük bir uzay cisminin yörüngesine girmemişti. 

Bennu’ya ulaşmak için 2 milyar kilometrelik mesafe kateden OSIRIS-REx gök taşından bazı örnekler toplayacak.

OSIRIS-REx, misyon boyunca Bennu'ya iniş yapmayacak ancak 2020 yılında 3 metrelik mekanik koluyla anlık olarak gök taşına dokunup buradan toz ve partiküller toplayacak.

OSIRIS-REx'in 60 gram numune taşıyacak 'kargo paketi' daha sonra araçtan ayrılacak ve 2021 yılında Dünya'ya doğru yola çıkacak.

ABD'nin Utah eyaletine paraşütle inecek olan kapsül, 1960'larda ve 1970'lerin başında Apollo astronotları tarafından Dünya'ya getirilen Ay taşlarından sonra uzaydan gezegenimize getirilmiş en büyük numune paketi olacak.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.